
Väčšina bytových spoločenstiev pochopila nevyhnutnosť rekonštruovať bytový fond, takže lešením obložené domy a nové strechy nie sú v ostatných rokoch ničím nezvyčajným ani v meste Žiar nad Hronom.
Vo štvrtok 4. mája sa konala schôdza bytového spoločenstva domu č. 404 na Námestí Matice slovenskej. Jeden z bodov informoval o prácach súvisiacich s jeho komplexnou obnovou. Tento dom je v niečom výnimočný. Nachádza sa v centre mesta, uzatvára námestie a teda je viac na očiach. V jeho blízkosti stojí hotel, pošta, väčšina úradov a aj sídlo samosprávy. Minimálne z estetického hľadiska, nehovoriac už o opadávajúcej omietke z lógií, by mala byť rekonštrukcia v záujme všetkých. Žiaľ, nie je. Obyvatelia domu sa rozdelili do dvoch (protichodných) táborov, situáciu komplikuje fakt, že dva vchody patria pod správu stavebného bytového družstva, sú tu teda dve bytové spoločenstvá. „Pri prvotných rokovaniach sme nenašli pochopenie pre myšlienku rekonštrukcie celého domu, až neskôr, keď ľudia videli, že sa niečo deje, dali podnet na stavebné bytové družstvo (a začalo sa v tomto smere konať),“ vysvetľuje predseda bytového spoločenstva č. 404 Miroslav Krajčov. „Tu sa ukázalo, aký rozdielny je postoj ľudí, pokiaľ sú v bytovom spoločenstve ako vlastníci a keď sú združení pod bytovým družstvom.“ Keď sa nenašla spoločná cesta, bytové spoločenstvá postupovali každé podľa vlastných predstáv. „Vlani koncom mája naše bytové spoločenstvo na svojom zhromaždení odsúhlasilo realizáciu rekonštrukcie,“ dodáva Krajčov. Práce začali na jeseň minulého roka obnovou strechy, do Vianoc sa podarilo tepelne zaizolovať dva vchody. Po zimnej prestávke sa dokončili zvyšné štyri vchody a pokračovala oprava odvetrávania cez pivničné priestory, tzv. anglické dvorce. Okrem vonkajšej časti sa pracuje aj vo vchodoch. Snímače osvetlenia na medziposchodiach reagujúce na vopred nastavenú intenzitu svetla a bytové komunikátory prispievajú ku zvýšeniu komfortu bývania a šetria ľuďom čas aj peniaze. Úplnou novinkou je čipová karta, pomocou ktorej majiteľ bytu otvorí magnetický zámok vchodových dverí bez toho, aby použil kľúč. V súčasnosti práce pokračujú výmenou okien, otvorových výplní vchodov, dve partie pracujú na úprave fasády. Jej konečná podoba bude v dvoch odtieňoch okrovej farby, sokel bude hnedý a lógie zelené. S ukončením prác sa ráta do konca augusta.
Spoločenstvo financuje rekonštrukciu pomocou úveru. Ten predstavuje 28 miliónov korún. Mesto zo svojho rozpočtu neprispelo, potešiteľné je, že na rok 2006 odsúhlasilo aspoň financovanie opravy chodníka pri papiernictve. „Celkové financovanie úveru je z úspor na ústrednom kúrení,“ pokračuje Krajčov. „Žiadneho vlastníka to nebude stáť vlastne nič, stúpne komfort bývania aj trhová hodnota bytu. Zmení sa len prerozdelenie platieb. Dôležitý je fakt, že sa s domom, ktorý je v centre mesta, začalo niečo robiť.“ Podľa týchto vyjadrení sa už v lete môžeme dočkať výrazného skrášlenia centra mesta, keď sa domu dostane nový šat. Otázne ostáva, čo bude s dvoma vchodmi patriacimi pod správu stavebného bytového družstva. Odpoveď sme hľadali u technického námestníka bytového družstva Jaroslava Ludíka. „Družstvo dalo vypracovať projekt, ktorý je už hotový a teraz čakáme na stavebné povolenie. V plnom prúde je výberové konanie na realizátora prác.“ Podľa jeho slov, nebytové priestory na prízemí zostanú v súčasnej podobe, s ich rekonštrukciou stavebné bytové družstvo ráta v budúcnosti. Farebne bude dom jednotný, obidve spoločenstvá svoje projekty zosúladili. „V minulosti záujem o rekonštrukciu u obyvateľov nebol. Tlak vytvorilo až zvyšovanie cien tepla,“ dodal Ludík.
Prečo sa obidve spoločenstvá nepustili do rekonštrukcie spolu, zostáva nezodpovedané. Podstatné však je, že sa našla cesta k tomu, aby dom nezostal rozdelený a aj jeho druhá časť bude do konca tohto roku vynovená.