Návrhy vznikli na základe pripomienok obyvateľov, požiadaviek predstaviteľov mesta, ale aj sčítania dopravy, ktorá sa uskutočnila vlani 3. novembra na dvanástich vybraných stanovištiach v Leviciach. Najfrekventovanejšie lokality budú mapované ešte raz koncom júna.
Ako uviedol Peter Rakšányi, zodpovedný riešiteľ budúceho dopravného generelu mesta, sčítanie dopravy sa robilo v dvoch špičkách - medzi siedmou až ôsmou hodinou ráno a pol štvrtou až pol piatou popoludní. Okrem počtu a druhu áut sa sledovalo aj ich smerovanie na križovatkách. Zo sčítania vyplynulo, že najfrekventovanejšou je štvorprúdová komunikácia na Štefánikovej ulici, ktorá je zároveň hlavným tranzitom cez mesto. „Touto najviac zaťaženou komunikáciou v Leviciach prejde za deň 15 500 vozidiel, pričom napríklad v Bratislave a ďalších väčších mestách je to až 400-tisíc vozidiel. Z čísiel vyplýva, že nie je preťažená,“ uviedol P. Rakšányi. Napriek tomu si myslí, že v budúcnosti by v okolí „štvorprúdovky“ mali nastať zmeny, aby ľudia bývajúci v činžiakoch nemali výhľad na cestu. Riešením podľa neho by boli zelené objekty, ktoré by tlmili výhľad. Cestou sa budú zaoberať taktiež z pohľadu bezpečnosti prechodu cez ňu a navrhované riešenia budú zakomponované do jedného zo štyroch pripravovaných variantov budúceho generelu. Ďalší variant bude sledovať maximálny scenár rozvoja mesta s navrhnutím možných obchvatov – južného a severného. Tretí sa zameria na hromadnú dopravu a proporcionálne rozmiestnenie autobusových zastávok v meste, ktoré sú v súčasnosti veľmi husté. Kým napríklad v Bratislave je dostupnosť k zastávkam okolo jedného kilometra, v Leviciach je to iba tristo metrov. Posledný, štvrtý variant sa bude zaoberať alterantívnou dopravou v meste – najmä cyklistikou. Pretože v Leviciach nie je vytvorená infraštruktúra, jazda na bicykli je v niektorých úsekoch nebezpečná. V tejto súvislosti by sa malo myslieť aj na bezbariérovosť.
Všetky štyri varianty budú predložené na posúdenie a pripomienkovanie obyvateľom mesta, miestnej a štátnej správe. Zverejnené budú na internetovej stránke mesta. „Pravdepodobne v septembri usporiadame pripomienky a zo všetkých scenárov vytvoríme dva koncepty,“ dodal P. Rakšányi. Z nich vznikne výsledný územný generel dopravy mesta Levice a mestských častí.
JANA NÉMETHOVÁ