, ktorá sa z počtu 850 členov, rozrástla sa na takmer šesťtisícovú organizáciu. V nej dostali možnosť pracovať nielen deti, ale aj mládež a dospelí z radov rodičov a pedagogických pracovníkov v školách a v mimoškolských zariadeniach. V regióne bývalého okresu Žiar nad Hronom vzniká v Banskej Štiavnici Územná správna rada DO Fénix v druhej polovici roku 1991 po stretnutí, ktoré pripravila Slovenská správna rada na Sitne pre všetky skupiny zo Slovenska, pod názvom „Budenie sitnianskych rytierov“. Štiavnická ÚSpR Fénix za pomoci Okresného úradu miestnej štátnej správy – referátu regionálneho rozvoja v Žiari nad Hronom nadviazala spoluprácu s centrami voľného času a pracovníkmi obvodných úradov, ktorí mali v kompetencii detské a mládežnícke organizácie a v rokoch l992 - l996 pripravovali pre deti zaujímavé podujatia. Boli to predovšetkým podujatia, ktorými sa snažili deťom ukázať prírodné a historické zaujímavosti regiónu Žiar nad Hronom, ale aj spoznávať významné osobnosti, ktoré sa v regióne narodili a pôsobili.
Po roku l996, vzhľadom na vznik nových okresov, vzniká v okrese Žarnovica nová ÚSpR Fénix so sídlom v Novej Bani. Táto zakladá svoje skupiny v Hodruši – Hámroch, Žarnovici, v Hronskom Beňadiku, Veľkej Lehote a v Brehoch. Do roku 2005 však „vydržali“ vďaka húževnatosti a obetavosti vedúcich Kalčokovej a Zimermanovej len skupiny v Hodruši – Hámroch a v Novej Bani. Vedenie Fénixu v Novej Bani pripravilo od roku l997 pre svojich členov 8 letných a jeden jarný tábor doma a 5 letných táborov v Chorvátsku na Istrii, Kvarneri, Makarskej riviére a na ostrove Brač. Letných táborov sa zúčastnilo do päťsto detí. Medzi tradičné podujatia pre členov, ale aj nečlenov Fénixu, patria stretnutia s ľudovými výrobcami z regiónu pred veľkonočnými a vianočnými sviatkami, tradičné návštevy predvianočnej Bratislavy, Viedne, Banskej Bystrice a Banskej Štiavnice. Tieto podujatia boli vždy spojené s návštevami výstav a vianočných trhov. Tradičnými podujatiami sa stali aj stretnutia, sústredenia a školenia na chate pod Vojšínom a vo Vyhniach, podujatia s protidrogovou tématikou a s prezentáciou práv dieťaťa. Členovia novobanskej skupiny sa od roku l996 starajú o náučný chodník „Vojšín“ a pri obnove značenia a ďalších prácach, odpracovali vyše tisíc hodín. K najobľúbenejším podujatiam, ktoré pripravuje pre svojich členov ÚSpR Fénix v Novej Bani, patria podujatia víkendové. Ide o jedno a dvojdňové vlastivedno-turistické výlety, výstupy, exkurzie e expedície do zaujímavých častí regiónu a Slovenska. Členovia Fénixu prešli všetky pohoria, prírodné rezervácie, náučné chodníky, navštívili všetky hrady, zámky, múzeá a pamätné izby v našom regióne. Podnikli zaujímavé túry vo Vysokých a Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, Chočských a Veporských vrchoch, v pohorí Poľany a Tribeča, vystúpili na Kráľovu a Krakovu hoľu, na Chopok a Ďumbier v Nízkych Tatrách, na Hrb (stred Slovenska) vo Veporských vrchoch, navštívili skanzeny v Jahodníckych hájoch, v Zuberci a Pribyline, navštívili hrady a zámky Topolčianky, Čachtice, Pustý hrad pri Zvolene, levický hrad, Budatínsky zámok, hrady Strečno a Modrý kameň, hrad vo Fiľakove a hrad Šomoška. Z najzaujímavejších náučných chodníkov, ktoré Fénixáci navštívili, boli NCH Roháčske plesá a NCH Šútovský vodopád.
Ak by sme činnosť ÚSpR v Novej Bani mali vyjadriť v približných číslach, na voľných podujatiach (aj pre nečlenov Fénixu) sa zúčastnilo do roku 2005 asi 3000 účastníkov, na víkendových podujatiach do 5000 účastníkov, na brigádnických prácach asi tristo členov. Vedúci ročne venovali deťom okolo 250 hodín. Na organizovaní pestrej činnosti sa podieľali aj viacerí pedagogickí pracovníci z Novej Bane a jej okolia, za čo im patrí poďakovanie. Poďakovanie patrí aj všetkým rodičom členov a priateľom Fénixu za pomoc pri realizácii podujatí, ako aj MsÚ v Novej Bani za finančnú pomoc.