ho osvetového strediska (POS) v Žiari nad Hronom. Jeho zriaďovateľom je VÚC Banská Bystrica. POS má vysunuté pracovisko aj v Banskej Štiavnici a celú jeho činnosť zabezpečuje 16 pracovníkov. Práca riaditeľky tejto inštitúcie je takmer výlučne prácou organizátorskou so značnou dávkou invencie, a tak medzi srdcové záležitosti Heleny Žňavovej patria aktivity, ktoré pretrvali roky a vlastne sa zrodili v jej hlave. Medzi ne patrí napríklad literárna súťaž Tak píšem ja, ktorá vznikla pred 15 rokmi a dnes má už celoslovenskú pôsobnosť. Od roku 1986 pôsobí v stredisku klub Harmónia, kde si pravidelne vymieňa skúsenosti s alternatívnymi spôsobmi liečby 20 účastníkov. Veľmi obľúbená je aj, dnes už desaťročná, výtvarná súťaž Chceme žiť bez drog, ktorá oslovuje nielen mládež, ale i dospelých.
Pohronské osvetové stredisko pôsobí v regióne bývalého veľkého okresu Žiar nad Hronom, a tak riadi, organizuje a spoluorganizuje celý rad zaujímavých činností. Ich výpočet je skutočne dlhý, spomeňme aspoň tie významnejšie – Gajdošské fašiangy v Malej Lehote, Sládkovičova Štiavnica (poézia), Zechenterova Kremnica (próza), festival ochotníckeho divadla v Novej Bani, detské divadlo v Žarnovici, folklórne slávnosti v Podhorí a vo Voznici, ktoré sa orientujú najmä na banícku ľudovú tvorivosť. Príťažlivé sú tiež ďalšie festivaly ako Bellov festival dychových hudieb v Kremnici, festival zborového spevu v Hornej Vsi, country festival v Sklených Tepliciach a vo Svätom Antone. Nedá sa vynechať spoluúčasť pri organizovaní populárnych Kremnických gagov.
Ďalšími zaujímavými činnosťami POSu sú literárne súťaže a zapájanie autorov všetkých vekových kategórií z nášho regiónu do celoslovenských súťaží. Popri literárnych súťažiach sú to aj výtvarné, fotografické, divadelné, tanečné, či spevácke súťaže. Pútavé sú nové odbory ako napríklad videotvorba. Okrem toho je potrebné spomenúť aj organizovanie odborných podujatí – školení, seminárov, tvorivých dielní, ktoré významnou mierou prispievajú k výchove mladých ľudí k získavaniu pracovných návykov.
V minulosti sa venovali aj práci s rómskou mládežou, ktorá bola prezentovaná na festivale rómskej kultúry. Ďalej to bol projekt Malí remeselníci, kde sa učili práci s drevom, drôtom, textilom a s ďalšími materiálmi. Projekt mal veľmi dobrý ohlas, žiaľ, pre nedostatok finančných prostriedkov na materiál bol zastavený. Podobným podujatím bola aj akcia Lačo čalado (dobrá rodina), ktorá bola zameraná na výtvarnú činnosť rodičov s deťmi. Po dvoch rokoch bola zrušená pre postupný nezáujem rodičov.
Na záver sme sa Heleny Žňavovej opýtali, kde berie inšpiráciu a najmä silu na takúto rozmanitú činnosť. Tu je jej odpoveď: „V posledných rokoch sa podmienky pre mládež, ale aj dospelých, výrazne zmenili. Prichádzajú stále nové nástrahy a preto treba ponúknuť nové formy využívania voľného času. Musím sa priznať, že najviac inšpirácií prináša život našich predkov. Zoberme len taký, akože nový sviatok, ktorý sa veľmi propaguje – Haloween. Propaguje sa to ako americký sviatok, ale to nie je pravda. Na Slovensku sú tekvicové strašiaky veľmi starou tradíciou a navyše sme zistili, že vo viacerých dedinách po jesennom zbere úrody svetielko z tekvice pozývalo susedov do humna, aby spoločne pripravili úrodu na zimné uskladnenie. Po práci nasledovala zábava. A tak sme vlani v októbri začali organizovať nové podujatie Deň tekvíc. Oslovili sme najmä školy a tak napríklad v Žarnovici sme zorganizovali veľmi úspešnú Tekvicovú parádu.“