poodhalia zabudnuté príbehy našich predkov. Súčasne si pripomenieme aj mená vydavateľov pohľadníc, ktorí vo väčšine prípadov žili na území mesta.
Pohľadnica ako taká vznikla koncom 80. a začiatkom 90. rokov devätnásteho storočia. Najskôr to boli ilustrované korešpondenčné lístky za Rakúsko - Uhorskej monarchii. Zlatý vek pohľadníc v našom ponímaní nastal až v roku 1898 a trval asi do roku 1910. Zberatelia publikujú, že najstaršou pohľadnicou na Slovensku bola pohľadnica s tatranskou tematikou odoslaná zo Štrbského plesa 18. augusta 1888. Nasleduje pohľadnica z Trenčína z roku 1892 a z Dobšinskej ľadovej jaskyne z roku 1893. Je však možné, že sa ešte niekedy objaví aj staršia pohľadnica.
Vráťme sa však k pohľadniciam Svätého Kríža nad Hronom alebo presnejšie Garam – Szent – Keresztről, ako sa v tom čase mestečko volalo. V zbierke Mariána Pavúka je najstaršou signovanou pohľadnicou nášho mesta pohľadnica biskupského kaštieľa z roku 1904, ktorú vydal občan nášho mesta Arpád Koralewski. Žiaľ, o ňom sa nám nepodarilo nič viac zistiť. Pohľadnica zobrazuje kaštieľ v dobrom technickom stave a naproti stojacu budovu, v tom čase pravdepodobne ubytovňu pracovníkov kaštieľa. Zaujímavosťou je ešte prašná cesta, ale najmä jarok na odvod vody pravou stranou ulice. Do budovy boli v druhej polovici 20. storočia nasťahovaní rómski občania, ktorí ju zdevastovali. Zbúraná bola okolo roku 1980.
Ďalšou pohľadnicou z vydavateľstva Arpáda Koralewského je pohľad na hlavnú ulicu z roku 1906. Takto teda vyzerala dnešná Ul. SNP v pozadí s kaštieľom pred sto rokmi. V popredí vidieť hostinec s terasou na letné posedenie. Ulica bola prašná, bez kanalizácie.