Najväčšia kotlina a najviac bezplatne vydaných porcií gulášu – tak o tieto dva svetové rekordy sa pokúsil Levičan Juraj Karlík spolu s dvomi priateľmi (na snímke v strede) - nadšencami pre kuchárske umenie a ďalšími pätnástimi učňami minulý víkend. „Guláš sme začali variť v piatok o 23. hodine a dokončili sme ho v sobotu o 13. hodine,“ uviedol čerstvý rekordmen krátko po dovarení 2500 litrov jedného z typických slovenských jedál. Počas príprav, ktoré prebiehali dva dni vopred, ručne nakrájali 360 kilogramov bravčového pliecka, 250 kilogram zemiakov a 220 kilogramov cibule. Na dochutenie použili 20 kilogramov kilogramy sladkej a 5 kilogramy štipľavej mletej papriky, 8 kilogramov rasce, 10 kilogramov soli a po 30 kilogramov čerstvej papriky a paradajok. Guláš dochutili aj krúpy veľkosti hrachu a dážď, ktoré sa striedali so slnečným počasím. Podľa hlavného kuchára bolo najťažším úkonom vytvorenie základu gulášu – usmaženie cibuľky a dusenie mäsa, ktoré miešali ručne varechami dlhými až dva a pol metra. Potom už do práce zapojili miešadlo na dne kotliny s celkovým objemom 2800 litrov, ktorú špeciálne pre túto príležitosť vyrobili tlmačskí strojári. Nad pokusom o zápis do Guinnessovej knihy rekordov dohliadal Igor Svitok, Podľa neho bol do slovenskej knihy rekordov doteraz zapísaný ako najväčší kotol ten, ktorý bol pred dvomi rokmi vyrobený v Jelenci s objemom 385 litrov a na svete je registovaný anglický kotol s objemom 90 litrov. Z rúk zástupcu slovenskej knihy rekordov I. Svitka prevzal J. Karlík dva certifikáty – najväčšia kotlina na guláš a najväčšia guláš párty.
Na maxi guláš párty sa najedlo vyše 7-tisíc návštevníkov prebiehajúcich Levických hradných slávností. Jedným z nich bol aj prezident Ivan Gašparovič (na snímke), ktorý si prezrel výstavy v Tekovskom múzeu a návštevníkom podujatia zahral aj na fujare. Popri stánkoch remeselníkoch, kolotočoch pre deti a jazde na koňoch bolo najväčšou atrakciu podujatia, ktoré bolo súčasťou osláv 850. výročia jubilea Levíc, spoločné predstavenie niekoľkých šermiarskych skupín. Približne stovka šermiarov vystúpila
s povesťou o Levických bielych husiach, na ktorú využili zrúcaniny hradu a vlastné kulisy, ktoré pripravovali celý týždeň.
Text a foto: - jn-