
Jaroslav Setnický z odboru marketingu Mincovne Kremnica nám potvrdil, že žiadosti o návštevu mincovne boli takmer na dennom poriadku, nemohli im však vyhovieť. Dôvodom boli prísne bezpečnostné pravidlá, keďže v mincovni sa pracuje s drahými kovmi. „Ďalším dôvodom bolo, že návštevy, či exkurzie by mohli narušiť technologický proces výroby,“ dodal inžinier Setnický.
Výrobná a expozičná časť podniku sú dnes oddelené tak, aby bezpečnosť výroby nebola žiadnym spôsobom ohrozená. Návštevníci sa dostanú do pôvodných, zrekonštruovaných priestorov, v ktorých sa vyrába už od začiatku 15. storočia. Môžu si tu prezrieť staré technologické postupy pri výrobe mincí a medailí, môžu sa pokúsiť vyraziť vlastnú mincu na najstaršom ručnom razidle. Súčasťou prehliadky je aj videofilm, ktorý zoznamuje návštevníkov so starými technológiami výroby mincí.
V krátkom čase rozbehnú v mincovni ďalšiu etapu rekonštrukcie, v ktorej chcú sprístupniť dobové priestory mincovne a pôvodnú raziareň. V nej sú niektoré staré stroje stále činné a tak si bude môcť návštevník prezrieť proces výroby na vlastné oči. Rekonštrukcia by mala byť z veľkej časti ukončená do konca tohto roka. Voľný prechod z výrobnej do muzeálnej časti mincovne je nemožný. „Tieto dva priestory budú striktne oddelené a zabezpečené,“ dodal Setnický.
Návštevníci mesta sa mohli s bohatou minciarskou tradíciou zatiaľ zoznámiť iba prostredníctvom múzea mincí a medailí, ktoré spadá pod NBS. Mincovňa nechce ani v budúcnosti suplovať náplň múzea. „Budeme zameraní odlišne a naopak, chceme vytvoriť priestor, aby mincovňa a múzeum na mnohých zaujímavých programoch spolupracovali,“ konštatuje Setnický.