h šesť kaplniek.
V súčasnosti sa ráta s obnovou ďalších šiestich kaplniek, stavbou kostola na vrchole a vyhliadkovou terasou. Prostriedky na túto etapu obnovy získalo mesto zo štrukturálnych fondov. Záchrana Kalvárie je jednou z častí rozsiahleho projektu pre rozvoj cestovného ruchu. Milan Rybársky zo združenia Kalvária nám povedal, že rátajú s výstavbou všetkých štrnástich zastavení krížovej cesty, pričom dve kaplnky ešte nemajú finančne pokryté. „Je to okolo dvestotisíc korún, ktoré sa budeme snažiť získať iným spôsobom,“ dodal Rybársky. Z kalvárie zostalo za socializmu iba torzo. Niektoré kaplnky boli úplne zničené, kostol v roku 1977 vyhorel. Za socializmu nemal nik záujem o jeho záchranu. Ochrana kalvárie pred vandalmi je však problematická dodnes. „Na prvých šesť obnovených kaplniek sme dali aj dvere, ale vandali ich hneď vytrhali. Projekt pritom ráta aj s dverami na nové kaplnky, ale pravdepodobne ich iba vyhotovíme a uložíme do depozitu. Počkáme, či o takých desať rokov ničenie prestane a zvážime ich osadenie,“ dodal Milan Rybársky. Združenie uvažuje aj nad tým, či kvôli rovnakému dôvodu umiestnia do kaplniek výjavy krížovej cesty. Elektronická ochrana celej kalvárie nie je ani do budúcnosti reálna, lebo ide o rozsiahlu plochu.
Realizáciu projektu ohrozujú aj plány na ťažbu zlata v meste, lebo povrchový lom sa nachádza veľmi blízko objektov kalvárie. Rybársky je presvedčený, že kaplnky i kostol by boli ťažbou ohrozené najviac.
Utrpieť by mohla nielen ich statika, no otázna je aj návštevnosť kalvárie, s ktorou sa do budúcnosti počíta. „Najviac ohrozená je vyhliadková terasa, ktorá by zrejme musela plánovanej ťažbe ustúpiť. Ak by predsa stála, zrejme iba málo turistov by malo záujem, aby z terasy namiesto prírody obdivovali banské mechanizmy a nákladné autá,“ dodal Rybársky.
História kalvárie je zaujímavá. V roku 1734 postavili na kopci pri meste prvých sedem kaplniek, až neskôr pribúdali ďalšie. V roku 1898 tu stálo už dvanásť kaplniek, no dve do kompletnej krížovej cesty stále chýbali. Prečo nemala Kremnica všetkých štrnásť kaplniek, nie je dodnes presne známe.
Autor: eta