
Lekári aj rodičia hovoria o zázraku.
„Na to, z akej výšky spadol, sa Henrichovi nestalo takmer nič. Zlomil si ruku a trošku si narazil päty. Už sme ho preložili na štandardné chirurgické oddelenie. Mal veľké šťastie. Myslím si, že anjel strážny pôsobil,” povedal Ladislav Laho, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
Henrich bol námesačný už viackrát. Na večer, keď spadol, si vôbec nespomína. Prebral sa až v sanitke, tam sa dozvedel, že vypadol z okna. „Trochu ma bolí ruka, ale inak v pohode,” usmieval sa v stredu Henrich na nemocničnej posteli a zjavne bol na tom dobre.
Henrichovi rodičia sú šťastní. „Niekto spadne z výšky jedného metra a zabije sa. Je to zázrak, sme šťastní,” hovorí otec.
Laho tvrdí, že počas 30-ročnej praxe ešte nezažil takýto vážne vyzerajúci pád námesačného dieťaťa. Keďže námesačných detí je veľa, lekári upozorňujú rodičov, aby radšej zabezpečili okná a balkónové dvere.
Somnambulizmus, čiže námesačnosť, je stav, keď pacient počas spánku chodí alebo vykonáva inú činnosť, ale po prebudení sa na nič nepamätá. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 6 - 12 rokov v REM fáze spánku.
Pády detí z výšok sa nemusia vždy končiť smrťou. Pád z piateho poschodia prežil iba so zlomenou nohou takmer presne pred dvomi rokmi triapolročný Mirko zo Žiaru nad Hronom. Našťastie spadol na rozmoknutú trávu pod bytovkou.
Skok matky zo 16-metrovej skaly s dieťaťom v náručí prežil pred rokom aj ročný Filipko zo Zvolena. Život mu pravdepodobne zachránila náhoda a telo matky, ktorá ťažkým zraneniam na mieste podľahla.