„V sobotu 10. júna sme mali štyri takéto prípady. Dvakrát boli včely nahlásené v parku na sídlisku Rybníky 5, raz na jarabine v materskej škole na Konopnej ulici a večer na strome pri rodinnom dome na Ladislavovom Dvore. Ešte v ten istý večer si včely bez úľa vzal včelár, ktorého sme zavolali,“ uviedol Jozef Polka, náčelník Mestskej polície v Leviciach. Ako ďalej povedal, ďalšie prípady uletených včelstiev mali aj na strome pri hoteli Rozkvet a naposledy minulú stredu na Štefánikovej ulici. Tu si včely začali budovať nový domov priamo nad vchodom do paneláku v škáre medzi panelmi. „Včely tu už lietajú asi štyri dni. Pretože ohrozujú ľudí vchádzajúcich do domu, zavolali sme mestskú políciu,“ uviedol jeden z obyvateľov vchodu číslo 33. Príslušníci mestskej polície po obhliadke miesta skonštatovali, že v tomto prípade je zbytočné volať včelára. „Včely sú zalezené medzi panely, preto by sa nedali striasť a roj odniesť. Tak to spravil včelár, keď pred pár dňami sedel roj na konári. Haluz odpílil a roj striasol do koša. Ale dá sa odniesť aj v krabici od topánok. Závisí to od toho, koľko včiel je v roji. Ten môže mať objem až sedem litrov,“ informoval Ján Bačík, príslušník mestskej polície.
Ako problém sa ukázalo zistiť, kto by mal likvidáciu nebezpečného roja uskutočniť. Hasiči, ktorých mestská polícia v začiatkoch výskytu uletených včelstiev volala, zásah odmietli s odôvodnením, že na výjazd môžu ísť len v prípade priameho ohrozenia života. Nakoniec si správca domu objednal deratizačnú firmu. „Najúčinnejšie je miesto, z ktorého vylietavajú včely, postriekať ráno. Ide o kontaktný postrek, takže jeho účinnosť je vtedy najvyššia. Pretože nás na miesto zavolali poobede, nemôžeme čakať do nasledujúceho dňa, aby nedošlo k uštipnutiu obyvateľov domu. Ešte dnes spravíme tri postreky,“ uviedol František Kuropka z deratizačnej firmy.
Na mieste je otázka, prečo sa roje v tomto období tak často ocitávajú mimo úľov. „V čase kvitnutia agátov sa včely roja. V prípade, že sa v úli, kde je jedna kráľovná, vyliahne ďalšia, „stará“ kráľovná jej uvoľní miesto a spolu s ďalšími včelami roj opustí. Tento systém je rozumný aj kvôli ďalšej reprodukcii a udržaniu kvalitného včelstva. Vypudené včely s kráľovnou sa usadia asi sto metrov od úľa a vyšlú prieskumníčky, ktorých úlohou je nájsť vhodné miesto. Najčastejšie sa potom usadia na stromoch, ale nie je výnimkou, že tak urobia aj v rôznych dutinách domov. Zvyčajne sa takéto „uletené“ roje dajú odchytiť. Včelári to však robia neradi, lebo hrozí, že ak sú tieto včely choré, môžu nakaziť aj zdravé včelstvo a spôsobiť včelárom aj niekoľkotisícové škody,“ vysvetlil J. Bačík, ktorého otec je zhodou okolností včelárom. On sám však v tejto rodinnej záľube nemôže pokračovať, lebo je alergický na pichnutie včelou. Aj preto zo sebou nosí lieky na alergiu. Uštipnutie včelou nie je v bežných prípadoch nebezpečné, horšie sú na tom alergici. Žihadlo v tele môže u nich vyvolať rôzne reakcie, v najhoršom prípade kvôli opuchom sa postihnutý môže zadusiť. Preto je po uštipnutí nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
JANA NÉMETHOVÁ