Základná škola
Prvého septembra 1969 vtedajší riaditeľ školy Ján Benč pri slávnostnom otvorení školského roka 1969/70 pripomenul pred 275 nastúpenými žiakmi zvlášť významnú udalosť pre obec Tekovská Breznica, ktorou bolo začatie výstavby novej školy. V kronike sa ďalej uvádza: „V novembri 1972 riaditeľ školy Marián Ruman za prítomnosti významných hostí otvoril a dal do užívania terajšiu budovu školy. Prvé dni v nej boli veľmi príjemné. Vynikajúce prostredie, priestranné miestnosti, kabinety, nové školské dielne, telocvičňa, školská jedáleň. To všetko bolo neporovnateľné so starým, ktoré už bolo za nami.“ Odvtedy uplynulo už takmer 34 rokov a mnohé sa zmenilo. Vo funkcii riaditeľa sa vystriedali Margita Sabaková, Jozef Foťko a od roku 1995 Daniel Sekerka. Z pedagógov, ktorí boli pri otvorení školy, sú v aktívnej práci už iba manželia Krumlovskí. I budova je poznamenaná zubom času. Na nej vari najviac vidieť nedostatočný príliv peňazí. Tie vynikajúce priestranné miestnosti sú pri súčasnom počte 114 žiakov skôr priveľkým luxusom.
Významným medzníkom boli roky 2000 – 2002, škola dostala novú strechu, vybudovala sa plynová kotolňa a zrekonštruovala sa podlaha v telocvični. Prvého júla 2002 vznikol samostatný právny subjekt Základná škola s materskou školou. Materská škola je umiestnená taktiež v modernej trojtriednej budove, kde sú v súčasnosti využívané 2 triedy. Aj napriek súčasným finančným problémom, život v škôlke i v škole pulzuje nepretržite.
Myslím, že už sme preklenuli prvotné problémy od vzniku právneho subjektu ZŠ s MŠ. I obec nás vníma a cíti našu prítomnosť. Som rád, že aj väčšina rodičov nás chápe ako inštitúcie, ktoré sa ich deťom snažia dať čo najviac. Snažíme sa žiť podľa projektu Školy podporujúcej zdravie. Žiaci školského klubu sa podieľajú na plnení environmentálneho projektu Živá príroda – Bocian. V júni 2004 ôsmi žiaci našej školy plnili významný astronomický projekt Pozorovanie prechodu Venuše cez slnečný disk. Že žiaci majú astronómiu radi, svedčí takmer každoročná účasť v regionálnom a krajskom kole súťaže Čo vieš o hviezdach. V tomto školskom roku to bol Marek Vlčko. Ba môžeme sa pochváliť aj účasťou v celoslovenskom kole, v roku 1997 to bol Peter Šály.
Niektoré aktivity už prerástli v tradíciu. Ide o karneval pre deti MŠ a ZŠ, besiedky žiakov prvého stupňa k Mesiacu úcty k starším, vianočné posedenie s rodičmi a starými rodičmi, prvácka pasovačka, Deň matiek, Deň narcisov, v rámci EDRaŠ tradičný Majáles.
Škola sa zapája do výtvarných súťaží, kde žiaci získali viacero ocenení, najviac Zuzana Horniaková – Vesmír očami detí, Chceme žiť bez drog, Otec, mama a ja... Sme radi, že sa nám podarilo zapojiť takmer všetky deti do mimotriednej činnosti. Žiaci radi navštevujú najmä krúžky zamerané na prácu s počítačom, krúžok šikovných rúk, ale i športové a umelecké.
Výsledky tejto práce sa odzrkadľujú v úspechoch, ktoré žiaci dosiahli vo futbale, vybíjanej, ale aj v umeleckej činnosti a vlastnej tvorbe. Vyrastajú nám výborní recitátori: Kristínka Šalková, Martinka Volentierová a Marek Brodziansky. Kristínka nás reprezentovala v krajskom kole v Banskej Bystrici. Jakub Homola a Ivanka Volentierová nás reprezentovali v speve ľudových, resp. populárnych piesní, zhodne sa umiestnili na 2. mieste v regióne. Skúsenosti s internetom žiaci zúročili v uverejnených vlastných príspevkoch v Multimediálnej čítanke a v Infovekáčiku.
Nezabúdame ani na bolesť posledných rokov – čítanie s porozumením. Učiteľky prvého stupňa vyšli s aktivitou a vyhlásili máj za mesiac hlasného čítania, jún – týždeň hlasného čítania v spolupráci s rodičmi a ešte žiakov prvého stupňa čaká nočné čítanie. Výsledkom literárnej činnosti našich žiakov je Hltáčik – časopis vydávaný dvakrát ročne.
A aká spolupráca je s obcami? Významná a obojstranne prospešná. My dodávame program na kultúrne podujatia a obce nám zas pomáhajú materiálne. I touto formou im ďakujem.
Daniel Sekerka, riaditeľ školy
Materská škola
Navštevuje ju 37 detí, ktoré sú podľa veku rozdelené do Včeličkovej a Lienkovej triedy. Kvôli nedostatku finančných prostriedkov je škôlka dvojtriedna iba dopoludnia, popoludní je v prevádzke len jedna trieda. Našou snahou je vytvoriť pre deti príjemné prostredie s množstvom zaujímavých aktivít. Odmenou sú šťastné usmiate tváričky detí s iskriacimi očkami.
Pri práci s deťmi realizujeme projekt podpory zdravia – Adamko hravo – zdravo a Zdravé zuby – pekný úsmev. Hravou formou si osvojujú základné hygienické návyky, spoznávajú prírodu – v školskej záhrade pozorujeme život mravčekov v mravenisku, ktoré každú zimu ďateľ premení na tunel. Zaujímavé je pozorovať, ako si na jar usilovné mravčeky znovu stavajú mravenisko. Každoročne pozorujeme prílet bociana, opravovanie hniezda, starostlivosť o mláďatá. Na neďalekom smreku sa zas o svoje deti stará drozd. V zime vtáčiky prikrmujeme, za čo nám spievajú celý rok.
Pri rozvoji osobnosti detí rešpektujeme individualitu a práva dieťaťa. Zabezpečujeme zdravý vývin zvyšovaním fyzickej a psychickej zdatnosti, zlepšujeme a skvalitňujeme životné prostredie.
Z aktivít sú pozorohodné: súťaž o najkrajšieho strašiaka – Víkendová noc strašidiel, výstavka naj plodov jesene (najväčšie, najmenšie, najčervenejšie, najzelenšie, najkyslejšie, najsladšie, najguľatejšie jablko), Mikulášska besiedka, vianočné trhy, stretnutie pri stromčeku, karneval, zápis do 1. ročníka ZŠ, branno-športové hry, týždeň detských radovánok pri príležitosti MDD, farebný svet (kreslenie na asfalt farebnými kriedami), hľadanie pokladu, z rozprávky do rozprávky, piknik spojený s opekaním ... Niektoré podujatia organizujeme v spolupráci s rodičmi. Napriek tomu, že materiálno-technické vybavenie MŠ zaostáva za súčasnými potrebami, na učebné pomôcky a rôzne podujatia nám prispieva obecný úrad, rodičia a miestni podnikatelia.
kolektívMŠ