Storočná voda
Hoci celý stredajší deň panovali horúčavy, v noci už bola búrka a pršalo. Vo štvrtok ráno sa obloha stále viac zaťahovala a okolo desiatej už intenzívne lialo. „V priebehu dvoch hodín padla storočná a možno až tisícročná voda,“ informoval Ladislav Písch, starosta Malých Kozmáloviec. Podľa jeho slov v minulosti obec vytopilo už štyrikrát, ale niečo takéto ešte nezažili. Na odvádzanie dažďovej vody do Hrona nestačil ani miestny Malokozmálovský potok, ktorého hrádzu kvôli záplavám navŕšili pred dvomi rokmi o jeden meter. „Voda poškodila najmä súkromný majetok. Najviac postihnutých bolo asi dvadsať rodinných domov, ktoré sa nachádzajú v časti pod vinicami, kde sú horšie spádové pomery. Zaplavené boli aj záhrady a v domoch pivnice, suterény, žumpy, ale aj obytné priestory, kde voda siahala do výška pol metra,“ vyratúva škody starosta.
Voda z okolitých kopcov s vinicami a záhradami zmietla aj zeminu, ktorá vytvorila bahennú kašu na cestách z Malých Kozmáloviec do Tlmáč a Nemčinian. Obidve cesty boli na vyše hodinu neprejazdné.
Autá plávali v garáži
Dom Jaroslava Potockého stojí na dolnom konci Družstevnej ulice v Rybníku. Od ostatných susedných domov sa líši tým, že garáž a podzemie sa nachádzajú pod úrovňou miestnej cesty. Práve toto využila dažďová voda, ktorá sa valila dolu kopcom po ceste od kostola. Jednu z ciest si vybrala práve do garáže, ktorú neochránili ani naplnené vrecia. V priebehu hodiny voda zmiešaná s bahnom zaplavila garáž do viac ako metrovej výšky. „Utopila“ dve autá syna Jaroslava Potockého, v ktorých ešte aj na druhý deň stála voda. „Na sedadlách bolo niekoľko centimetrov bahna. Autá som už umyl, ale blato sa v nich ešte stále nájde. Šťastie, že sa do nádrže nič nedostalo, bola takmer plná,“ konštatuje s trpkým úsmevom syn majiteľa rodinného domu. Bývajú v ňom traja, preto využívajú aj priestory v suteréne. „Okrem garáže tu má syn svoju izbu, je tu aj špajza, plynový kotol a miestnosť, kde mávame odložené zimné veci. Teraz je všetko zničené – nábytok, televízor, oblečenie. Plynový kotol musím dať prezrieť plynárom,“ ukazuje na priestory, ktorých podlahu ešte aj na druhý deň ráno pokrýva niekoľkocentimetrová vrstva bahna.
Podľa slov J. Potockého vodu ihneď začali odčerpávať čerpadlom, ale v obci nastal výpadok elektriny. Pomohol až príchod dvoch fekálnych vozov, ktoré tu mali prácu na vyše hodiny. „Jeden mal objem 10-tisíc litrov, druhý 5-tisíc. Aby všetku vodu odčerpali, museli sa otočiť šesťkrát. A to sme už predtým časť vody vypustili cez zadné okno garáže do záhrady,“ spomína na štvrtkové udalosti domáci pán. Jedným dychom dodáva, že najväčšia robota ich ešte len čaká: „Bude to tak na dva až tri mesiace. Škody sme predbežne odhadli na 500-tisíc korún.“
Voda po kolená
„Keď začalo silno pršať, sadol som do auta a pochodil som celú dedinu. Voda z kopcov tiekla aj tam, kde doteraz nikdy nebola. Na cestách bola takmer po kolená. Takáto prietrž u nás ešte nebola,“ opisuje situáciu v Rybníku starosta Viktor Kiš. Ako ďalej spomína, valiacu sa vodu nestíhali odvádzať ani jarky popri cestách, ani potok Teplička, ktorý bol plný. „Najhoršia situácia nastala, keď kvôli búrke došlo k výpadku prúdu a ľudia si nemohli odčerpávať vodu pomocou čerpadiel. Ohlásili sme aj hasičov z Levíc, ktorí tu pomáhali do siedmej večer a nasadené bolo aj fekálne auto,“ hovorí starosta. Okrem súkromného majetku spôsobila prietrž mračien škodu aj na ďalších miestach. Zničila asfaltovú cestu za obcou, ktorú len nedávno obec opravila za 80-tisíc korún. V cintoríne vietor zlomil mohutný topoľ, a ten padol rovno na pomník. S jeho odstraňovaním na druhý deň pomáhali pracovníci na aktivačnú činnosť, ktorí taktiež čistili križovatky a cesty od vysušených nánosov bahna.
JANA NÉMETHOVÁ