votom obyčajného občana, ktorého sa takéto problémy dotýkajú každý deň. Niekto múdry vymyslel na miestnej úrovni, teda miest a obcí v našom regióne, individuálne platby za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Odpadu, ktorý vzniká v bežnej domácnosti. Občan si kúpi žetón a za ten mu vyvezú jednu nádobu. Samozrejme, že sa snaží spotrebovať čo najmenej žetónov, za ktoré musí platiť.
Podobne je to zorganizované aj v meste Žiar nad Hronom, kde si majú spoločenstvá objednať počet smetných nádob, za ktoré platia. Aj tu je snaha platiť čo najmenej. Realita je však taká, že občan nemá veľa možností skutočne znížiť množstvo vznikajúceho komunálneho odpadu a tak volí najmä dve možnosti rovnako zlé a predovšetkým nebezpečné. Môže napríklad odpad spaľovať, čo sa na dedinách aj robí. Týmto pre pár korún ohrozujú nielen svoje zdravie, ale aj zdravie svojich susedov. Alebo zabalené smeti vyhodia z auta v prírode, prípadne priložia ku kontajneru v meste.
Prečo o tom píšem? Nie som totiž žiadny zúrivý ekologický aktivista, ale jednoducho ma prestáva baviť život na smetisku a pri vysýpaní odpadu z našej domácnosti sa prepletať medzi jednorazovými plienkami a hygienickými potrebami. Minule sa mi jedna s krídelkami prilepila na topánku a nie a nie sa jej zbaviť...
Poplatok za likvidáciu odpadov by mal byť jednotný na obyvateľa, ale v celom regióne, a občan by mal mať záruku, že keď za túto službu platí, bude mu aj zodpovedne poskytovaná. Môj prípad je totiž taký, že hoci naše spoločenstvo za odvoz odpadu platí, žijeme ako na smetisku. A to bývam v strede okresného mesta! Niekto môže namietať, že v okrajových častiach je to ešte horšie... Je to úplne nevyhovujúci systém len preto, aby pracovníci, ktorí sa touto činnosťou zaoberajú, mali zjednodušenú prácu.
Čo na to hovorí estská polícia?
Až žalostný pohľad sa naskytne pri niektorých obytných domoch na priestranstvo okolo kontajnerov na smeti. Nech by smetiari nádoby vysýpali hoci aj každý deň, aj tak sa smeti povaľujú okolo nich na zemi a sú verným obrazom myslenia obyvateľov domov. Ešte horšie je to na miestach, kde komunálny odpad nemá vôbec čo robiť a napriek tomu sa ho tu povaľujú hromady. Mestskí policajti v Žiari nad Hronom si preto na neporiadnikov posvietili. Kontrolujú hlavne čistotu v okolí kontajnerov tuhého komunálneho odpadu a nelegálne skládky. „Túto činnosť nemôžeme nazvať akciou, lebo pre mestskú políciu vyplýva zo zákona. To znamená, že nie je ani časovo ohraničená,“ vysvetľuje hovorca Mestskej polície v Žiari nad Hronom Ivan Šimič. Teda ak niektorí obyvatelia dúfali, že policajtov za nejaký čas omrzí dozerať na poriadok, mýlili sa. „Na túto činnosť sme špeciálne nevyčleňovali príslušníkov mestskej polície. Kontroly robia priebežne počas hliadkovej služby a vzhľadom na to, že každý policajt má pridelený svoj okrsok, vykonáva kontrolu aj vo svojom voľnom čase,“ dodáva hovorca. Pri zistení nelegálnej skládky v prvom rade polícia zisťuje majiteľa odpadu, s ktorým najskôr dohodne termín na jeho odstránenie. V prípade, že termín nedodrží, skládku odstránia Technické služby na jeho náklady. Okrem toho nelegálnu skládku polícia zdokumentuje a prípad odstúpi na mestský úrad, odbor životného prostredia, ktorý ho potom rieši ako priestupok. Neporiadnik môže za takéto znečistenie verejného priestranstva dostať pokutu do tisíc korún. Ako sme sa dozvedeli od hovorcu mestskej polície, zatiaľ dali len dve pokuty za drobný stavebný odpad. „Každý, kto robí stavebné úpravy v byte alebo dome, musí túto skutočnosť oznámiť na mestskom úrade, odbore životného prostredia,“ konštatuje Ivan Šimič. Okrem toho bude pre stavebníka určite jednoduchšie, keď si objedná a zaplatí veľkoobjemový kontajner, do ktoré umiestni všetok odpad zo stavených úprav, ako podstúpiť vyšetrovanie mestskej polície a mestského úradu a platenie pokuty.