Najtypickejšou obcou, v ktorej sa takéto domy stavali a časť sa ich aj zachovala, je Janova Lehota. O uplatnení takejto architektúry iste rozhodla dostupnosť materiálu (prakticky v dedine bol kameňolom), ale aj vysoká odbornosť ľudí, o majstrovstve ktorých sa ani dnes nedá pochybovať. Ide najmä o vysekané kamene s presnými pravými uhlami, ale aj s plochami zapadajúcimi do seba tak, že vôbec nepotrebovali omietku. Niekoľko pôvodných domov z kameňa stojí v Janovej Lehote do dnešných čias, dokonca v jednej časti tak, že stoja na ulici ako v minulosti, za sebou. Sú to domy mimoriadne úzke, čo možno vyplýva z pôvodného rozdelenia pozemkov. Domy sú však jednoposchodové. Pôvodní obyvatelia im hovorili štokhaus, čo sa neskôr skomolilo na štokáč.
Výrazným výtvarným prvkom týchto kamenných úzkych domov je nika na priečelí domu, ktorá predstavuje domovú kaplnku. V nej je umiestnená sakrálna soška (Sv. Florián, Panna Mária, Sv. Rodina a pod.).
S podobnými domami sa môžeme stretnúť v Novej Lehote a v Handlovej. Štokáče v Janovej Lehote sú cennou architektonickou pamiatkou.