
Nie, nešlo o nejaké rýchle pohyby, skôr o nehybné státie so zatvorenými očami a zopnutými rukami, či sedenie pripomína- júce cvičenie jógy. „Falun Gong obsahuje päť cvičení, ktoré sú vhodné pre ľudí každého veku,“ vysvetlil nám ochotne 26-ročný Bratislavčan Peter Jonaštík, ktorý sa tejto čínskej metóde venuje tri roky. „Pohyby sú jednoduché, ľahko naučiteľné a mimoriadne účinné. Majú priaznivý vplyv na zdravie človeka a prinášajú pocit pokoja a duševnej rovnováhy.“ Ako dopĺňa, po cvičení sa údajne človek cíti svieži a plný energie. „Vlastne je to podobné tchaj-čchi alebo jóge s tým rozdielom, že je to podstatne hlbšie. Jadrom Falun Gongu je návrat k tradičným ľudským hodnotám pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. Cvičenia zlepšujú koncentráciu, prečisťujú telo a zbavujú ho chorôb.“ Petra filozofia Ďalekého východu priťahovala už od útleho veku. A keď mu jedného dňa priateľka priniesla propagačný leták Falun Gongu od skupiny, ktorá sa prezentovala v Bratislave, vybral sa za nimi a už tri roky sa mu venuje.
Prívrženci Falun Gongu sú však už siedmy rok tŕňom v oku čínskej vláde.„Falun Gong si spočiatku vďaka svojim blahodárnym účinkom na zdravie človeka získal podporu komunistickej čínskej vlády. Ako však počet prívržencov rástol, režim Jiang Zemina sa cítil ohrozený,“ vysvetľuje. „Preto pred 7 rokmi čínska vláda Falun Gong zakázala a začala kruté prenasledovanie s cieľom zničiť ho. Pritom Falun nie je náboženstvo, nezapája sa do politiky, nemá formálne členstvo a ľudia, ktorí ho praktizujú, sa nevzďaľujú od bežného spôsobu života.“
Pätica mladých ľudí priniesla so sebou do Žiaru nad Hronom aj protestnú petíciu, ktorou chce pomôcť zastaviť prenasledovanie a mučenie ľudí hlásiacich sa k Falun Gongu. Viacerí obyvatelia Žiaru nad Hronom si dali vysvetliť genocídu na nevinných ľuďoch a svojím podpisom vyjadrili podporu na jej zastavenie. „Akcia v Žiari sa vydarila, podpisov pod petíciu sme nazbierali zopár desiatok,“ povedal po skončení cvičenia na žiarskom námestí Peter. „Ľudí bolo sice trochu menej, ale viacerí z nich nám vyjadrili podporu a pochopenie pre to, že bojujeme za ukončenie mučenia a prenasledovania, čo ma potešilo. Chcel by som sa touto cestou vašim obyvateľom poďakovať.“ A ako ešte dodal, prívrženci Falunu sa do nášho regiónu vrátia aj v polovičke augusta, kedy sa s jeho filozofiou budú môcť zoznámiť Kremničania.
Proti čomu bojujú
Od 20. júla 1999, kedy čínska vláda zakázala Falun Gong, bolo desaťtisíce ľudí podrobených väzeniu za neľudských podmienok. Vládni a vojenskí pracovníci, sudcovia a obyčajní ľudia prišli o prácu, rodinu, domov a sú bez súdnych procesov posielaní do nútených pracovných táborov na program vymývania mozgov s cieľom „reformácie“, alebo sú im podávané nervovo poškodzujúce látky v psychiatrických ústavoch. Mnohí vo väzbe zahynuli, veľký počet je nezvestných. Dodnes sa podarilo zdokumentovať 2862 prípadov úmrtí následkom mučenia. Niektorí umreli kvôli roztrhaniu ich tiel od pomalého naťahovania končatín, iní umreli uzatvorení do „vodných klietok“ ponorení do špinavej vody na celé mesiace, ďalší zas na následky šokov od elektrických obuškov, niektorí zamrzli alebo boli spálení zaživa. V extrémnych prípadoch bolo osemmesačné dieťa zabité spolu s matkou, invalidný muž s hrbom na chrbte zomrel pritom, ako mu polícia „narovnávala“ telo.