kúpalisko Hodruša – Hámre) a v piatich prírodných kúpacích oblastiach, ktoré Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici vyhlásil za vody vhodné na kúpanie (Dolnohodrušské, Vindšachtské, Počúvadlianske, Veľké Richňavské a Veľké Kolpašské jazero).
V okolí Banskej Štiavnice sa nachádzajú aj ďalšie vodné nádrže, tzv. tajchy, ktoré ľudia v hojnom počte využívajú na kúpanie. Ako nás informovala vedúca oddelenia hygieny životného prostredia Janka Štoffová, úrad verejného zdravotníctva vytipoval už v minulosti štyri takéto prírodné vodné plochy s najväčším počtom návštevníkov. Konkrétne ide o vodné plochy Hodruša - Hámre - Kopanice, Evičkino jazero v Štiavnických Baniach, jazero Klinger a vodnú nádrž Nová Baňa Tajch. „Z týchto štyroch vodných plôch odoberáme v priebehu letnej turistickej sezóny jednu vzorku vody a tento rok sme odbery naplánovali na 10. júl,“ vysvetľuje Štoffová. „V máji a v júni sme odobrali vzorky z vôd z Dolnohodrušského, Vindšachtského, Počúvadlianskeho, Veľkého Richňavského a Veľkého Kolpašského jazera. Kvalita vody v nich je vyhovujúca,“ konštatuje Štoffová. Vlani v žiarskom regióne nevydal úrad zákaz kúpania na žiadnej prírodnej vodnej ploche. Vo vode z Počúvadlianskeho jazera zaznamenali v uplynulých dňoch vyšší počet buniek siníc ako pri prvom odbere v máji, zistené hodnoty však neprekračujú povolený limit, ak však budú pretrvávať vysoké teploty, je predpoklad, že môže dôjsť k rozvoju vodného kvetu. Ďalšie odbery počas kúpacej sezóny bude úrad robiť v dvojtýždňových intervaloch až do polovice septembra.
Kontrolu kvality vody z bazénov umelých kúpalísk musia zabezpečiť prevádzkovatelia kúpalísk u akreditovaných skúšobných laboratórií a výsledky predkladať príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, úrady však kontrolujú kúpaliská pred ich uvedením do prevádzky a náhodné kontroly robia aj počas sezóny. Výsledky monitoringu uverejňuje regionálny úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke www.ruvzzh.sk. Informácie každý týždeň aktualizuje.
Kúpanie v lete nám komplikujú sinice, hrozbou je aj vtáčia chrípka
V prírodných lokalitách sú každoročne sa opakujúcim problémom sinice. Sú to drobné mikroskopické organizmy, ktoré sa vo vode môžu premnožiť do takej miery, že sa hromadia na hladine v podobe farebnej kaše nazývanej vodný kvet. Sinice môžu produkovať toxíny, ktoré vyvolávajú najmä poruchy zažívacieho traktu, alergické reakcie, ochorenie pečene, pôsobia toxicky na nervové bunky, môžu spúšťať rakovinové bujnenie a majú celý rad nepriaznivých účinkov na ľudský organizmus. Pokiaľ netvoria vodný kvet, nie je pravdepodobné, že po jednom vykúpaní vznikne vážne ochorenie. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním po viac dní. Kúpanie vo vode obsahujúcej vodný kvet však odborníci neodporúčajú.
To, či voda obsahuje sinice, si môžeme jednoducho otestovať naplnením plastovej fľaše, napríklad od minerálky, vodou z jazera. Vodu necháme 30 minút postáť. Sinice sa väčšinou nazhromaždia hore, pri hrdle fľašky, pretože obsahujú plynové mechúriky, ktoré im pomáhajú udržať sa na hladine. Na prvý pohľad vyzerajú sinice ako „zelená bačorina“, ako zelená kašovitá hmota na hladine, pod mikroskopom sú však sinice často krásne, majú rôzne tvary, rovné alebo rôzne zatočené vlákna a kolónie.
Pokiaľ by bola voda kontaminovaná vírusom vtáčej chrípky, nie je možné pri kúpaní úplne vylúčiť nákazu. Podľa posledných zistení dokáže vírus prežívať na vodných plochách pri teplote 4 - 17 stupňov až mesiac. K prenosu vírusu vtáčej chrípky na človeka však dochádza predovšetkým priamym kontaktom s nakazenými vtákmi a ich produktmi (trus, perie a pod.), takzvanou vzdušnou cestou.
Autor: Spracovala: Ľuba Mojžišová