Ten sa selektívne rozpadal pôsobením vody, slnka, mrazov, ale najmä času. Menej odolné časti sa rozpadli, zatiaľ čo neskoršou sopečnou činnosťou vzniknuté a odolnejšie ryolity zostali zachované, a tak tu môžeme pozorovať bralá a sutiny, ktoré vlastne vznikajú aj v súčasnosti a gravitáciou sa pohybujú dolu jednotlivými svahmi. Vrcholová časť má dve výškové kóty, je to tzv. Malá skala, ktorá je výrazná od severu a má nadmorskú výšku 648 metrov a vlastná Jastrabská skala s nadmorskou výškou 683 metrov.
Väčšina tohto prírodného útvaru je zalesnená stromami, ktoré majú viac ako 100 rokov, prevažuje buk, ktorý tu má zastúpenie okolo 90 percent, zvyšných desať percent tvorí dubový porast. Celá lokalita má výborné podmienky pre hniezdenie dravých vtákov.
Výstup na Jastrabskú skalu je najjednoduchší turistickým chodníkom z jastrabskej strany, chodník začína v Jastrabej, prechádza lúkami, lesom, križuje železničnú trať a cez les fantasticky tvarovaných dubov sa za 70 – 80 minút dostávame na Jastrabskú skalu, ktorá poskytuje jedinečný pohľad smerom na Štiavnické vrchy, Žiarsku kotlinu a severným smerom sa nám ukáže Kremnica. Hĺbka doliny pod bralom je okolo 300 metrov.
Jastrabská skala bola v roku 1975 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Jej rozloha je 8,46 hektára.