
Vyhľadávanie vzácnych kovov, vojnových odznakov, či zakopaných pokladov za pomoci detektorov sa stalo aj na Slovensku novou adrenalínovou zábavkou. Nešťastní sú z toho predovšetkým archeológovia. Hľadači v mnohých prípadoch nerešpektujú zákon o ochrane pamiatkového fondu a môžu archeologické lokality výrazne poškodiť. Presvedčili sa o tom aj v susednom Česku. Po atakoch na niektoré archeologické lokality označili médiá hľadačov pokladov za metlu Českého raja.
„Je to problém celej Európy a nevyhol sa ani Slovensku,“ uviedol Karol Pieta z archeologického ústavu SAV v Nitre. Na Slovensku zatiaľ chýba systematická ochrana archeologických lokalít, čo situá- ciu sťažuje. „Účinne sa dá s problémom vysporiadať tam, kde lokalitu chránia majitelia pozemku. Napríklad v Rakúsku pripadá polovica hodnoty nálezu majiteľovi pozemku. Je celkom logické, že si tento majetok bude strážiť,“ dodal archeológ. Na Slovensku je nálezné ešte stále nízke, tvorí približne dvadsať percent, čo pre nálezcu nie je motivujúce. Hoci je použitie detektorov na archeologických lokalitách zakázané, mnohí hľadači to obchádzajú.
„Na archeologickú lokalitu môže mať takýto nelegálny výskum negatívny dopad a bádanie to môže znehodnotiť, “ tvrdí Pieta. Odborníci odhadujú, že veľká časť nálezov môže byť v najbližších rokoch zatajená.
Detektory sa dajú na Slovensku kúpiť bez problémov a ich používanie je v podstate voľné. Ceny sa pohybujú od 20 tisíc až po 100 tisíc korún u výkonnejších detektorov. Tie už dokážu rozlíšiť, či ide o zlato, striebro, alebo obyčajné železo, určia dokonca tvar predmetu.
Hľadači sa popri archeolgických lokalitách zameriavajú aj na miesta, kde boli v minulosti vojenské bitky. Nálezy vojnových odznakov a hodností sa tiež dajú slušne speňažiť. Častý je aj výskyt hľadačov v blízkosti starých banských miest. Hľadajú nielen zlato, ale aj poklady, ktoré tu ešte mohli z minulosti zostať. Podľa predsedu Banskoštiavnicko – hodrušského baníckeho spolku Jozefa Karabellyho je nulová šanca, že by narazili na zlato. „Zlato a striebro je tu v takých nízkych koncentráciách, že to detektor nezachytí. Aj preto prišlo k zastaveniu ťažby“.
Za narušenie archeologickej lokality hrozí 100 tisíc
Zákon o ochrane pamiatkového fondu zakazuje nepovolené výskumy a výkopy na kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach a územiach s archeologickými nálezmi, ako aj nepovolený zber a premiestňovanie hnuteľných nálezov, prípadne ich vyhľadávanie detekčnými zariadeniami. Krajský pamiatkový úrad môže pri porušení zákona uložiť pokutu až do 100 tisíc korún.
Ako delia hľadačov pokladov v Čechách
České médiá rozdeľujú detektoristov na niekoľko skupín:
Romantici – myslia si, že nájdu poklad a zameriavajú sa na miesta, opradené legendami
Militaristi – pátrajú na miestach, kde sa konali v minulosti vojenské bitky, alebo tu táborili vojaci
Amatéri – stretnete ich napríklad na plážach, kde hľadajú zabudnuté cennosti
Samozvaní archeológovia – považujú sa za najväčší problém, konajú protizákonne a môžu poškodiť archeologickú lokalitu