Pri brázdení lesa si ani neuvedomujeme, že prekračujeme hranice okresu. Napríklad v lesoch patriacich pod správu odštepného závodu Levice možno prejsť do druhého okresu a pritom zostať v tom istom lese. Riaditeľ levického Odštepného závodu štátneho podniku Lesy SR Dušan Krajniak to objasňuje: „Lesný závod nekopíruje politické hranice okresu. Územná organizácie lesov nie je stanovená podľa správnych jednotiek, ale na základe geomorfologických pomerov v prírode.“
Hranice bývalých lesných hospodárskych celkov, neskôr pospájaných do lesných správ a odštepných závodov, boli prispôsobené reliéfu terénu a boli vedené po hrebeňoch hôr. Výnimkami boli rovinaté územia. V našom okrese je takouto oblasť hraničiaca s okresom Nové Zámky, kde nie je žiadny kopec. Na takýchto územiach sa hranice lesov určili podľa gravitácie na jednotlivé expedičné sklady dreva. Na základe tohto členenia lesy levického odštepného závodu zaberajú nielen územie okresu Levice, ale obhospodarujú aj časti okresov Žarnovica, Banská Štiavnica, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Krupina a Zvolen.
Pod pojmom les si každý niečo predstavuje. Čo toto slovo predstavuje pre lesníkov, definoval D. Krajniak: „Štátne lesy sú podnik na obhospodarovanie štátneho lesného pôdneho fondu a lesa neznámych vlastníkov, ako aj vlastníkov, ktorí si obhospodarovanie neprevzali.“
Lesníci sa teda starajú nielen o štátne, ale aj o súkromné lesy. Napriek tomu, podľa slov riaditeľa Krajniaka, je akceptácia práce lesníkov verejnosťou v posledných rokoch dosť nepriateľská.
V očiach verejnosti sa lesníci neraz javia ako ľudia, čo ničia prírodu i les. Lenže les okrem toho, že je súčasťou prírody, je aj dôležitým zdrojom surovín. Slovenské lesníctvo už veľa rokov preferuje zásady trvalo udržateľného obhospodarovania, čo znamená, že plochy, ktoré sa vyrúbu, sa musia opäť zalesniť. Uprednostňujú pritom vlastné dreviny z prirodzeného zmladenia, ktorým vyhovuje pôda aj klíma, nie prinesené dreviny - tým sa nemusí dariť a na nevhodnom území môžu byť nestabilné.
„Les je taký dôležitý zdroj suroviny, že nie je možné ho vynechať z obhospodarovania,“ vysvetľuje riaditeľ. „Každá koruna vyprodukovaná z lesa prináša ďalších dvadsať korún vyprodukovaných v nadväzujúcich odvetviach národného hospodárstva.“ Po vyťažení dreva sa opäť roztáča každodenný kolotoč lesníkov: Do dvoch rokov musia zasadiť mladý lesný porast, pestovať a vychovávať ho, aby z neho vyrástli silné a zdravé stromy. - lal -