
Podľa Martina Šinského zo Slovenskej agentúry životného prostredia, situácia nie je zatiaľ taká dramatická, aby bolo potrebné obmedziť rekreantov. Kvalitu vody chcú však naďalej sledovať, lebo tajchy navštevuje z roka na rok viac turistov. Vo všetkých vodných nádržiach okolo Štiavnice sa dá kúpať iba na vlastné nebezpečenstvo.
„Výskum, ktorý robila katedra biológie Technickej univerzity Zvolen potvrdil, že naďalej treba sledovať predovšetkým obsah mikroorganizmov vo vode,“ dodal Šinský.
Tajchy, ktoré slúžili v predchádzajúcich storočiach pre banské účely, sa neskôr začali využívať predovšetkým na rekreáciu. V blízkosti najznámejších tajchov vyrástlo za socializmu množstvo chát a rekreačných komplexov. Niektoré z nich sú príliš blízko pri vode a je otázne, do akej miery sú vyriešené napríklad problémy týchto chát s pravidelným čistením žúmp a odpadového systému.
Výskum potvrdil aj to, že najčistejšia voda je v málo známych tajchoch, ktoré sa v minulosti využívali na rekreáciu minimálne.
Jednotlivé tajchy postupne rekonštruuje Slovenský vodohospodársky podnik, lebo technický stav niektorých z nich bol už nevyhovujúci.
Tajchy, ako unikátny vodohospodársky systém, vznikali od 16. do 19. storočia. Pôvodne slúžili banským účelom, dnes je väčšina z nich využívaná pre oddych a rekreáciu. Sú súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pôvodne ich stálo okolo Štiavnice viac ako 50, zachovala sa ich približne polovica. K najznámejším patria Počúvadlo, Kolpachy, Evičkino jazero, či Rozgrund.