Daždivé počasie v máji a na začiatku júna posunulo začiatok tohtoročnej žatvy - kombajny vyšli do polí až v nedeľu 9. júla. „V okrese ako prví začali žať v Poľnohospodárskom družstve Želiezovce, Veľký Ďur a Žemberovce na poliach s ozimným jačmeňom. Nasledovala ozimná pšenica – odroda Košútka v PD Kalná nad Hronom,“ informoval Milan Halmeš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach. Ako ďalej uviedol, v súčasnosti je pokosených takmer 20 percent plôch pšenice a jačmeňa. Tempo zberu je približne rovnaké ako vlani, neskorší však bol začiatok žatvy. Obilie v chotári dozrieva nepravidelne. Podľa M. Halmeša budú tohtoročné úrody nižšie o 10 až 15 percent oproti vlaňajšku, čo spôsobilo daždivé počasie v máji a júni a terajšie sucho a teplo, ktorého dôsledkom je zahorenie obilnín. Svoje spravil aj júnový ľadovec, ktorý poľnohospodárom v okrese zanechal škody za takmer 21 miliónov korún. Najviac postihnutá, až na ploche 55 percent z celkovej výmery, bola kukurica na zrno. Nasledovali cukrová repa, na ktorej je strata 2,5 milióna a slnečnica so škodami 3,1 milióna, ktoré ľadovec zničil na 40 percentách plochy. Na poraste pšenice vznikla škoda 5,9 milióna, na repke 3,8 milióna a na vinohradoch 153-tisíc korún.
Situáciu o stave žatvy v okrese doplnil Radislav Beluš, riaditeľ komory. Ozimná repka je skosená na vyše päťdesiatich percentách celkovej výmery 11 115 hektárov, pričom úroda je približne dva a pol tony na hektár, čo je ako u jedinej plodiny viac v porovnaní s vlaňajškom. Hrach je taktiež pozberaný z vyše polovice celkovej výmery, ktorá je tento rok 1854 hektárov.
Ako po minulé roky aj teraz sa poľnohospodári z okresu pri žatve spoliehajú nielen na vlastnú techniku, ale aj kombajny podnikov služieb. Na výpomoc prichádzajú z Moravy, okolia Banskej Bystrice, Oravy a severných častí okresu, kde žatva začína neskôr. Problémom je podľa R. Beluša skutočnosť, že sú veľké rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami. „V noci sú teploty okolo trinásť stupňov, ráno potom poľnohospodári musia počkať, kým sa zníži vlhkosť, aby mohli začať žať. Najoptimálnejšia je skladovacia vlhkosť, čo je u obilnín pod 14 percent vody a u repky pod 9 percent,“ uviedol. Aj preto sa tento rok žatva sústreďuje na deň. V noci sú na poliach zväčša tie kombajny, ktoré pomáhajú v rámci služieb a majú zmluvné termíny.- jn-