k v podobe päťdesiat korunového kolku. Ak ste na svoju povinnosť pozabudli alebo ste nemali čas vymeniť si ho a platnosť už pred niekoľkými dňami vypršala, poplatok ste platiť nemuseli. A to aj napriek tomu, že ste vlastne porušili zákon. Tento nezmyselný postup zmenil nový zákon o občianskych preukazoch, ktorý vstúpil do platnosti 1. júla tohto roku. Podľa neho si občiansky preukaz môžete vymeniť bez poplatkov 180 dní pred ukončením jeho platnosti a pätnásť dní po skončení platnosti. Po tomto termíne za nový preukaz žiadateľ tiež nemusí platiť, ale mu hrozí bloková pokuta až do tisíc korún.
Občianske preukazy európskeho formátu sa mali pôvodne začať vydávať v januári tohto roku, neskôr sa termín posunul na júl a v súčasnosti sa odhaduje, že to bude až v treťom štvrťroku tohto roku. Do konca decembra každý žiadateľ dostane preukaz totožnosti podľa súčasných predpisov. Preto bude musieť k žiadosti o jeho vydanie predložiť dve ostré, neretušované, farebné alebo čiernobiele fotografie a potvrdenie o hlásení trvalého pobytu. Občiansky preukaz sa vydáva s dobou platnosti na desať rokov. Je však potrebné oň požiadať najneskôr tridsať dní pred uplynutím jeho doby platnosti. Doklad totožnosti polícia vyhotoví na počkanie. Doteraz vydané občianske preukazy zostávajú platné do ukončenia doby ich platnosti.
Poplatky za občianske preukazy sa zmenili už v januári tohto roku. Za podanie žiadosti zaplatíte 150 korún. Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený preukaz je 500 korún. Vydanie občianskeho preukazu za stratený, zničený alebo poškodený opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch, stojí tisícku.