Jeho história je bohatá a bohato bola aj popísaná, no nepomáha to hradu, ktorý sa priamo pred našimi očami rozpadáva. O dva roky to bude už 300 rokov, ako bol rakúskymi vojskami rozstrieľaný a zapálený.
Združenie za záchranu hradu Šašov má v podstate viacero cieľov. Napríklad zozbierať o hrade písomnosti, nákresy, fotografie, jednoducho najrôznejšiu dokumentáciu a sústrediť ju v informačnom centre, ktoré by malo vzniknúť v bezprostrednej blízkosti hradu. Toto je vlastne to najjednoduchšie. Vari najzložitejším cieľom je pokus o zakonzervovanie hradu s bezpečným prístupom turistov do niektorých jeho partií. Predseda združenia Rastislav Uhrovič, v súčasnosti poslucháč Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, si plne uvedomuje, že hlavný cieľ nie je ani ľahký, ani jednoduchý, ale na druhej strane, ako sám hovorí, s niečím treba začať. „Spoločnou iniciatívou s mestským kultúrnym centrom sme napríklad zorganizovali výstavu o hrade,“ vysvetľuje Uhrovič. „Vystavená bola dokumentácia, ale aj cenné predmety z vykopávok. Tiež sme zrealizovali seminár s prednáškami kvalifikovaných archeológov Hoššu a Mosného a v minulom roku sme založili novú tradíciu, akýsi nultý ročník Dobýjanie hradu Šašov. Nie je toho zatiaľ veľa, ale začiatky nie sú nikdy jednoduché, začíname osvetou, aby sme sa pokúsili získať pre túto činnosť aj vyššie úrady.“
Medzi veľmi dôležité úlohy patrí napríklad vysporiadanie majetkových záležitostí, aby sa na bezpečné sprístupnenie hradu dali čerpať príspevky z fondov Európskej únie. Zatiaľ sa združeniu podarilo len zistiť, že hrad už nie je v katastri (ani ako majetok) zapísaný a pozemok vlastnia Štátne lesy. Je celkom logické, že bez vyriešenia vlastníckych vzťahov sa na konzervácii hradu nedá nič robiť. Pritom je zaujímavé, že okolie hradu je prakticky denne plné áut so značkami z celého Slovenska, Čiech a Maďarska. V tomto lete si v Šašovskom Podhradí českí turisti vytvorili pri splavovaní Hrona prístav. Hrad Šašov je totiž jedným z najprístupnejších hradov na Slovensku.
„Nedávno sa združeniu podarilo dostať do užívania dom v bezprostrednej blízkosti výstupu na hrad. Chceme ho využívať ako informačné centrum, v ktorom by návštevník získal prvé informácie o hrade s možnosťou kúpenia si propagačných materiálov,“ prezrádza z najbližších plánov združenia. „V súčasnosti už dom opravujeme.“ Mimochodom, ide o mimoriadne pekný dom, ktorý dokresľuje, ako mohli v minulosti vyzerať domy pod hradom. Združenie má snahu architektúru tohto domu zachovať.
Po vlaňajšom nultom ročníku organizuje v tomto roku združenie prvý ročník Dobýjania hradu Šašov. „Podujatie sa uskutoční 29. júla so začiatkom o 14. hodine, ktoré potrvá až do neskorých večerných hodín,“ informuje Uhrovič s prísľubom, že pôjde o zaujímavé podujatie pre deti i dospelých. Počas podujatia vystúpia skupiny historického šermu z Banskej Bystrice, Prievidze, Žiliny, Brezna a Beckova. Zaujímavé bude iste vystúpenie sokoliarov. Podujatie je organizované spolu s mestským kultúrnym centrom a občianskym združením Šašovčan zo Šašovského Podhradia. Divadelní ochotníci z obce vystúpia s divadelnou hrou.
Zdá sa, že združenie za záchranu hradu Šašov rozhýbalo stojaté vody a snaží sa zabrániť úplnému rozpadnutiu hradu. Bol by to mimoriadny prínos pre rozvoj turistiky v našom regióne.