Obecný úrad v Devičanoch stojí hneď vedľa hlavnej cesty, z ktorej dobre vidno na bocianie hniezdo na tehlovom komíne budovy. Aj tento rok sa v ňom udomácnil jeden párik, ktorý sa už stará o svoje potomstvo. Ešte pred niekoľkými rokmi však v Devičanoch uvažovali, že hniezdo zlikvidujú. „V roku 1997 sme robili plynofikáciu obce. Pri plynofikácii obecného úradu bolo potrebné upraviť komín, na vrchu ktorého bola vyvedená rúra so vzperami. Na tejto konštrukcii si nasledujúcu jar začali bociany budovať nové hniezdo. Zaujímavé je, že dovtedy sme bociany v obci dlho nemali,“ spomína starosta Daniel Kalina. Je pravdepodobné, že dlhonohým vtákom nová kovová konštrukcia pripomínala staré hniezdo, s ktorým si ju pomýlili. Možno aj preto sa tam usadili.
Pretože komín bol funkčný, hniezdo na ňom nemohlo ostať. „Kominár ho dal dole, ale o dva dni tam bolo nové hniezdo aj s vajcom. Museli sme zvolať mimoriadne zasadnutie obecného zastupiteľstva, aby rozhodlo, čo ďalej,“ hovorí starosta. Poslanci napokon odsúhlasili, že hniezdo na komíne nechajú a z kotolne na strechu vyvedú nový komín. Stál 12-tisíc korún.
„V ten rok bociany vysedeli dve mláďatá a v našej obci sa narodilo šesť detí. Odvtedy k nám bociany prilietajú každý rok. Najskôr vždy priletí jeden, o nejaký čas aj druhý bocian. Jeden rok mali až štyri mláďatá. Ľudia sa chodili pozerať, ako sa učili lietať. Najskôr preleteli na lampu, potom sa odvážili na väčšie vzdialenosti - na okolité domy. Potravou sú im hady a žaby,“ dodáva D. Kalina.
O všetkom vedie evidenciu v obecnej kronike. Zo záznamov vyčíta, že napríklad vlani sa prvý bocian v obci ukázal začiatkom marca, druhý za ním priletel 27. marca. Domov, do južnej Afriky, sa bociany vracajú koncom augusta alebo začiatkom septembra. Prekonajú tisíckilometrové vzdialenosti, aby sa o rok vrátili späť. Jana Némethová