„Začínali sme v roku 1997 so šiestimi dievčatami, z toho dve boli moje dcéry. Dnes máme v súbore vyše päťdesiat členiek,“ hovorí Magda Mužiková, ktorá vedie mažoretky a zároveň je vedúcou kultúrneho domu v Tekovských Lužanoch. V jeho priestoroch sa dievčatá stretávajú na nácvikoch tri dni v týždni. „Osobitne nacvičujú najmenšie dievčatá, stredne staré a najstaršie – stredoškoláčky a vysokoškoláčky. Najskôr sa učia držanie tela, pochodovať do rytmu a neskôr sa pridáva pohyb paličkami v rukách. Menšie dievčatá nacvičujú choreografie na pomalší pochod, väčšie na moderné piesne alebo na plejbek dychovky so štvor- až osemtaktovou hudbou. Najväčším zážitkom je, keď vystupujú so „živou“ dychovkou, ako tomu napríklad bolo na Obecných slávnostiach,“ vysvetľuje M. Mužiková. Zároveň vyvracia niekedy mylný názor, že mažoretky paličky krútia medzi prstami. „Zvládnu to, ale len keď sú už zručné. Menej zdatné dievčatá krútia zápästím, čo sa divákom javí, akoby paličky točili medzi prstami,“ prezrádza fígle. Ako ďalej s úsmevom hovorí, sem-tam sa stane, že palička im vypadne a vyletí aj medzi divákov. Nie je to nebezpečné, lebo paličky sú vyrobené z dreva. Kedysi im ich vyrobili vo Farnej, tie, ktoré používajú dnes, si objednali v Banskej Bystrici. Od vlani majú aj „svietiace paličky“, ktoré vďaka fosforu na koncoch v tme žiaria.
Rovnako ako paličky aj rovnošaty si zháňajú a navrhujú členky mažoretkového súboru. „Oblečenie sme si navrhovali sami. Najskôr sme mali biele rovnošaty so zlatým, potom bielo-modré, bielo-fialové a najnovšie sú červeno-biele. Jeden kostým vyjde aj vyše tisíc korún, cena závisí od toho, aké ozdoby, krajky a doplnky sú použité. Vydrží približne dva roky. Obuv sme si taktiež dali šiť, jeden pár stál dva a pol tisíc korún,“ vyratúva vedúca Mladosti. Inšpiráciu pri navrhovaní oblečenia, ale aj zostavovaní choreografií čerpajú z literatúry, ale aj spoločných stretnutí. „Od roku 1999 sme členmi Asociácie mažoretkového športu. Zúčastňujeme sa na prehliadke súborov vo Veľkom Krtíši, kde od roku 2002 vystupujeme aj súťažne. Každý rok máji aj my organizujeme stretnutie mažoretiek z levického regiónu, na ktoré chodieva okolo sedem súborov, medzi nimi aj z maďarského Bátaszéku.“
Podľa slov M. Mužikovej čakajú tento rok tekovskolužanské mažoretky ďalšie podujatia. „V polovici augusta by sme mali vystúpiť na Obecných slávnostiach, ktoré budú spojené s oslavami 850. výročia prvej písomnej zmienky. Chceli by sme tu vystúpiť s novými
choreografiami a v novom oblečení. Okrem toho nás čakajú menšie vystúpenia v okolitých obciach a na firemných akciách,“ dodáva vedúca Mladosti.
JANA NÉMETHOVÁ