Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Extrémne horúčavy ohrozujú najmä psíkov

Dlhotrvajúce horúčavy ničia nielen ľudí, ale všetko živé. Zo stromov opadáva lístie ako na jeseň, tráva už stratila svoju sviežu zeleň. Avšak vari najviac zo všetkých trpia na neznesiteľné teplá naši zvierací spoločníci. „A z nich najmä psy,“ zdôrazňuje v


eterinárny lekár zo žiarskej veterinárnej ošetrovne Milan Mäsiar s tým, že psy sú ďaleko citlivejšie na prehriatie ako ľudia. „Ventilačná schopnosť u psov je úplne iná ako u nás. My sa potíme, tým si regulujeme príjem i výdaj tepla. Kdežto pes sa ventiluje jedine tlamou a jazykom, nemá potné žľazy. Zvlášť veľký pozor treba dávať na srstnatých psov.“ Veterinár absolútne vylučuje dlhé prechádzky počas horúcich dní, o cykloturistike ani nehovoriac. „Pes si sám má dávkovať pohyb a má mať možnosť schovať sa do tieňa,“ pokračuje. „Ideálne je venčenie ráno a večer. Mali by sme si uvedomiť, že pes je pôvodne vlastne nočná šelma, ktorá cez deň spí zalezená do svojej nory. Aspoň v týchto horúčavách sa musíme vrátiť k ich prirodzeným potrebám.“
Prehriatie hrozí psíkom doslova na každom kroku. Ak si odmyslíme zhora páliace slnečné lúče, zdola ich holé labky rozpaľuje teplo sálajúce z asfaltových komunikácií. Malé psíky sa musia cítiť ako v pekelnom objatí. „Najnebezpečnejšie je cestovanie autom alebo nebodaj ponechanie psa v zaparkovanom aute,“ poukazuje na častú príčinu prehriatia psov lekár. „Aj keď majitelia nechajú na aute pootvorené okná, neuvedomujú si, že v ňom vzduch neprúdi. Pri jazde zas treba dať psíka čím vyššie, nie ho nechať na podlahe, kde taktiež vzduch necirkuluje. A bez misky s vodou ani na krok!.“
Ako zistíme, že psovi hrozí prehriatie? „Otvorená papuľa, vyplazený jazyk, zrýchlená dychová frekvencia. To sú príznaky, ktoré rozpozná každý chovateľ psa,“ predpokladá veterinár. „Ak mu v tom momente nepomôže alebo neumožní mu schladiť sa, pes môže skolabovať. Padne na bok, dostane triašku – to je hraničný čas na okamžitú prvú pomoc, bez nej psík zahynie.“ Prvú pomoc mu musí poskytnúť chovateľ, kým by vyhľadal veterinára, mohlo by byť neskoro. Ako sa vzápätí dozvedáme, najúčinnejšie je prehriateho psíka ponoriť do chladnej vody alebo ho obliať. „Čím skôr ho zachladiť, celé telo. Nestačí len labky ponoriť do vody,“ vysvetľuje. „V takýchto prípadoch nestačí ani priloženie mokrého uteráka na šiju. Ak ste so psíkom na prechádzke pri potoku, kľudne ho v ňom môžete schladiť. Treba však dať pozor, aby sa pri tom neutopil,“ myslí na skutočný prípad lekár. „Účinné je aj lízanie kusu ľadu. Dobré je, ak po poskytnutí prvej pomoci navštívi chovateľ aj veterinára.“ Veterinárna ošetrovňa je majiteľom psov k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne. Ak aj lekári nie sú prítomní fyzicky, vždy ich zastihnete na telefóne. V mnohých prípadoch na záchranu psíka stačí odborná rada. „Ľudia vedia povedať, čo ich bolí, čo ich trápi. Psy nie. Preto trváme na tom, aby po poskytnutí prvej pomoci navštívili veterinára, ktorý dokáže rozpoznať, či je zviera v poriadku, alebo ho treba ďalej liečiť. Horúčavy môžu spôsobiť nenávratné zmeny v organizme psa.“ Citlivejšie sú staršie psy a psy trpiace na ochorenie srdca. „Mnoho majiteľov ani len netuší, že majú doma štvornohého kardiaka,“ pripúšťa veterinár. „Jedným z prejavov, ktoré upozorňujú, že psík nie je v poriadku, je suchý kašeľ. Stále pokašliava, najmä po námahe, nažratí, či radostnom vítaní chovateľa.“
Vysoké denné teploty sa podpisujú aj pod zvýšenú nervozitu a agresivitu psov. Nie sú ojedinelé prípady, kedy pes chňapne aj po človeku. Na druhej strane sa niekedy správajú „ako odtrhnuté z reťaze“ a vôbec nie sú ojedinelé prípady, že vbehnú rovno pod kolesá auta. „Vtedy netreba váhať, ale okamžite volať veterinára.“ Horšie je, ak pes zraneniam podľahne. „Vtedy nastáva obrovský problém,“ pripúšťa veterinár. „Mesto to vôbec nerieši, hoci postarať sa o uhynuté psy mu vyplýva zo zákona. Takto to je roky rokúce. Pritom už Mária Terézia tento problém riešila zriadením takzvaných mrchovísk... Ale v Žiari nad Hronom niet ničoho. Aj útulok, čo teraz horko-ťažko vzniká, tu mal byť už pred rokmi. Preto, ak sa niečo stane, môžu uhynutého psíka doniesť k nám, my sa oňho postaráme,“ ponúkol pomoc bezradným majiteľom.
Inou parketou sú pre psov ďalšie nástrahy leta. „V teplom prostredí sa ideálne rozmnožujú baktérie. Psom takisto hrozia ochorenia na salmonelózu, trpia na rôzne črevné ochorenia, majú žalúdočné problémy,“ upozorňuje. Preto chovateľom odporúča podávať psom ľahšie jedlá, neprekrmovať ich a ak im už dajú „ľudskú“ stravu, musí byť tepelne dobre upravená. „V lete treba trošku zmeniť stravné režimy. Všeobecne psa treba kŕmiť buď jedenkrát denne, maximálne dvakrát. Ráno menšiu dávku, večer väčšiu. Pre trávenie potrebuje kľud, preto mu nepodávame jedlo pred vychádzkou alebo inou činnosťou,“ radí. „A čo je najdôležitejšie, pes musí mať stále prístup k čerstvej vode. Ak hovorím k vode, tak nemám na mysli mlieko alebo polievky!“ Na druhej strane mnohým psíkom v horúčavách ani veľmi nechutí jesť. Ako tvrdí lekár, netreba sa plašiť, keď pes odmieta stravu jeden, dva dni. Spôsobuje to znížený výdaj energie. Pes však nesmie mať iné sprievodné príznaky, ako je napríklad hnačka. Tá signalizuje ochorenie. „Samostatnou kapitolou sú obézni psíkovia, ktorí v horúčavách vôbec nežerú. Majú dosť vlastných zásob,“ vysvetľuje lekár s tým, že psov do jedla netreba nútiť. „Sami si určia, koľko jedla potrebujú.“
Leto so sebou prináša aj výskyt kliešťov. Podobne ako ľudia, aj psy sa môžu prostredníctvom nich infikovať boreliózou či encefalitídou. Ak chceme zo psa odstrániť kliešťa, tak zásadne kolmým ťahom. „Žiadne krútenie proti smeru hodinových ručičiek,“ zdôrazňuje. „Dôležité je neudusiť kliešťa, lebo keď sa dusí, vypúšťa infikované sliny do rany. Najlepšie kliešťa vyberieme pinzetou z manikúry.“ Ak aj náhodou nevyberiete kliešťa celého, netreba sa vraj plašiť, už je to len mechanická záležitosť. „Veď zoberme si líšky, kuny, kto im vyberá kliešte? Nikto! Čiže kliešť sa napije a odpadne sám,“ hovorí. „Na druhej strane k infikovaniu dochádza v prvom momente zahryznutia sa nakazeného kliešťa.“ Našťastie, pre psov existuje aj vakcína. Podľa mapy výskytu kliešťov vedia, v ktorej oblasti sú psy ohrozené infekciou. Majiteľom z týchto oblastí odporúčajú očkovanie psov proti borelióze, ktorá sa aj u nich prejavuje podobnými príznakmi ako u ľudí. „Nastáva zlyhávanie pečene, ožltnutie slizníc, problémy s kĺbami, zvýšené teploty, malátnosť, zlá chodivosť.“ Ostatné parazity – vnútorné i vonkajšie sa u psíkov vyskytujú celoročne. „Existuje celá plejáda prípravkov na ich odstránenie, záleží na majiteľovi, ktorý si vyberie,“ pokračuje lekár. „Vnútorné parazity u psov však treba preventívne odstraňovať každé tri až štyri mesiace, najmä kvôli tomu, že až polovica z nich je prenosná na ľudí.“ Ak majiteľ psa neodčervuje, môžu sa uňho prejaviť rôzne tráviace ťažkosti. Pes chudne aj napriek tomu, že žerie viac a viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
  6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
  2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
  3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
  7. Hladinka smeruje do Košíc!
  8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 815
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 799
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 620
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 022
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 969
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 241
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 169
  8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 989

Blogy SME

  1. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
  2. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  3. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  4. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  5. Irena Šimuneková: Žarnov
  6. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 228
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 842
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 725
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 568
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 195
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 209
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 502
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 405
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Archívne foto.

Mesto na obnovu nemá.


SITA 4 h

Prví si zaplávali mladí športovci.


TASR 13 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
  2. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  3. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  4. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  5. Irena Šimuneková: Žarnov
  6. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 228
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 842
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 725
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 568
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 195
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 209
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 502
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 405
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu