
Výstup začínal od Počúvadlianskeho jazera, starší a menej mobilní účastníci sa na úpätie Sitna dostali autami a autobusmi. Po prvý raz pešo nevystúpil ani stály účastník Imrich Zapletal z ďalekej Austrálie, ktorý zastáva funkciu podpredsedu Svetového kongresu Slovákov a zároveň je čestným predsedom Združenia Slovákov v Austrálii. Pre náš regionálny týždenník MY povedal: „Chodím pravidelne na Slovensko, lebo teraz už žijem polovicu roka v Austrálii a polovicu roka na Slovensku. Zo Slovenska do Austrálie som odišiel v v roku l968, pretože som nesúhlasil s okupáciou Slovenska. Som stavebný inžinier, no keď nepoznáte jazyk, nepoznáte pomery, začiatky neboli ľahké. Ako statik som si musel zvykať na odlišné jednotky, no musel som to zvládnuť. Pochádzam z Bratislavy, vychovávaný som bol v národnom duchu a povesť o Sitne a jeho rytieroch ma chytila za srdce už ako mladého chlapca. Na Počúvadle som bol viackrát, no na Sitno som sa dostal až cez Národný výstup. Dnes po prvý raz pôjdem na Sitno autom, lebo moje „plechové“ kĺby mi už námahu výstupu nedovolia.“
Po prvý raz sa pre Národný výstup na Sitno rozhodol aj generál v.v. Ján Husák, čestný predseda Zväzu protifašistických bojovníkov na Slovensku, ktorý sa rád zúčastňuje rôznych turistických podujatí. Srdcu najbližší mu je rodný Skýcov a jeho pekné okolie. Na Sitno síce vystúpil ako malý školák, no už si na to ani poriadne nepamätá. „Takéto výstupy a pochody sú veľmi významné pre výchovu k vlastenectvu a demokracii mladej generácie a pre našu staršiu generáciu je to tiež poučné. Je správne, že takéto podujatie organizuje práve Matica slovenská, ktorej poslaním je zjednocovať slovenský národ,“ povedal Ján Husák pred výstupom na legendárne Sitno.
Tesne pod sitnianskou rozhľadňou odzneli mnohé zaujímavé prejavy matičiarov a hostí a svoju prítomnosť využil aj čerstvý podpredseda národnej rady, banskoštiavnický rodák Miroslav Číž, ktorý účastníkom, ale aj ostatným Slovákom adresoval zaujímavé posolstvo. Vo svojom príspevku oslovila prítomných aj poetka, spisovateľka a prekladateľka Dana Podracká, ktorá sa zamerala na historické hodnotenie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska. Po prejavoch nechýbal kultúrny program o ktorý sa tradične zasluhuje žarnovický spevokol a účastníci využili aj príležitostnú pečiatku z tohto podujatia, ktoré by sa naozaj malo stať podujatím národným.
V porovnaní s inými podobnými národnými výstupmi, napr. na Kriváň, má zatiaľ skôr punc regionálny.