Názov podľa vrchu Vatra
História folklórneho súboru Vatra z Tlmáč sa datuje už od roku 1952, kedy pri vtedajšom strojárskom podniku Levická kotláreň (dnes SES Tlmače) vznikla estrádna mládežnícka skupina. Keď do podniku nastúpila Magda Valková, ktorá mala skúsenosti z účinkovania vo folklórnom súbore Gymnázia v Banskej Bystrici, začalo sa medzi mladými hovoriť o tanečnom súbore a začiatkom novembra sa už cvičilo. Tak vznikol folklórny súbor Vatra. „Podľa starých Vatrákov sa jeho názov sa odvodzuje zo signálnych strážnych vatier, ktoré sa kedysi zapaľovali na okolitých kopcoch, či od názvu samotného vrchu Vatra z blízkeho Pohronského Inovca,“ uviedla A. Urbanová.
Tancovali aj na Spartakiáde
S pribúdajúcimi rokmi sa so zakladajúcich dvadsiatich členov súbor rozrástol až na deväťdesiatčlenné zoskupenie. K tanečníkom pribudli speváci a ľudová hudba.
Nárast členov priniesol i vzostup kvality a s tým súvisiaci nárast vystúpení nielen v blízkom okolí, ale i v zahraničí. Vatra sa dvakrát predstavila na československej Spartakiáde, účinkovala niekoľkokrát na folklórnom festivale vo Východnej, na Myjave, v Českej republike a na mnohých ďalších podujatiach. Bola na zájazdoch a medzinárodných festivaloch v Bulharsku, Maďarsku, bývalej Juhoslávií či Portugalsku. Za minulej éry Vatra niekoľkokrát nahrávala tanečno-hudobné pásma pre Československú televíziu a Československý rozhlas.
Tanec, kroje a slivovica
V súčasnosti má súbor okolo štyridsať členov. Podľa slov vedúcej súboru ťažiskom vystúpení Vatry sú predovšetkým tance z Tekovského regiónu, ale program je doplnený i o tance z Hontu, východného Slovenska, najmä z oblasti Zemplína a Šariša, horehronské tance a oblasť Detvy, tance z myjavských kopaníc či Trenčína. Súbor absolvuje ročne tridsať až tridsaťpäť vystúpení. Tradícia reprezentovania Slovenska na zahraničných festivaloch ostala neporušená. „Za ostatné roky Vatra vystupovala na festivaloch vo Francúzsku, Taliansku, Švédsku, Srbsku, Belgicku, Holandsku a v okolitých štátoch,“ vyratúva A. Urbanová.
Zahraničie očarúva nielen jedinečnosťou slovenského folklóru a krásou tanečníc, ale i slovenskou kuchyňou, slivovicou a krojmi, ktoré slávia enormný úspech. Na každé zahraničné vystúpenie nosia so sebou slovenskú zástavu, čo však, ako prezradila A. Urbanová, môže spôsobiť neočakávaný problém. Pri jednom zájazde do Talianska totiž až v Komárne zistili, že zástava ostala doma. Našťastie im jednu darovali v Dome Matice slovenskej v Komárne.
Z tanečníkov vedúci súborov
Pred tromi rokmi zvíťazila Vatra v krajskej súťaži v choreografií. Okrem toho každoročne pripravuje program pre Tekovské slávnosti, Vianočné pastorále, stavanie mája v Tlmačoch a vystupuje v blízkom i ďalekom okolí. Môže sa pochváliť i viacerými odchovancami tancujúcimi nielen vo vysokoškolských folklórnych súboroch, ale i v SĽUK-u a Lúčnici. Syn Anny Urbanovej je dokonca umeleckým vedúcim a choreografom profesionálneho vojenského súboru Jánošík. Množstvo odchovancov Vatry vedie iné folklórne súbory v regióne. Čoskoro Vatra oslávi svoje 55. výročie. Cesta, ktorú za tie roky prešla, hovorí sama za seba.
Darina Turianová