Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Filipčík dvojnásobným majstrom SR v cestnej cyklistike

Výrazným úspechom žiarskych cyklistov sa skončili Majstrovstvá SR v cestnej cyklistike, ktoré sa konali uplynulý víkend 29. a 30. júla 2006 v Rožňave. Filip Filipčík získal v kategórii starších žiakov tituly majstra SR v časovke, ako aj v pretekoch jednot

livcov, pričom ziskom medailových umiestnení sa pridali aj ďalší cyklisti tímu. Organizátorom pretekov bol z poverenia SZC Klub cyklistiky v Rožňave cyklistický oddiel TJ Elán Rožňava. Preteky pozostávali z dvoch disciplín, a to zo sobotňajšej časovky jednotlivcov a nedeľných pretekov jednotlivcov. Úvodná disciplína časovka jednotlivcov mala mierne zvlnený profil so štartom a cieľom v obci Kunová Teplica a viedla obcou Pašková smer Plešivec a späť. Kategórie mladších a starších žiakov absolvovali trať dlhú 10 km, kadeti a juniori 15 km. Preteky jednotlivcov sa konali v nedeľu na okruhu s viacerými stúpaniami so štartom a cieľom v Rožňave. Okruh, ktorý možno charakterizovať ako náročný, kopcovitý meral 37 km viedol obcami Rožňava - Betliar - Gemerská Poloma – Henckovce - Roštár – Štítnik – Rožňavské Bystré - Rudná- Rožňava. Najdlhšie stúpanie bolo na kopci Roštár s dĺžkou asi 4 km a po zjazde do obce Štítnik nasledovalo niekoľko kratších ale strmých stúpaní, ktoré dokonale preverili schopnosti pretekárov. V kategóriách mladší žiaci a juniori sa preteky konali ako ďalšie kolo Slovenského pohára a teda sa nebojovalo o majstrovské tituly ale „iba“ o body do celkového hodnotenia SP. V oboch kategóriách sme mali svoje zastúpenie. V kategórii mladších žiakov nás reprezentovali Lukáš Vaš a Samuel Šmondrk. V časovke na 10 km si výborne počínal Lukáš Vaš, ktorý obsadil 2. miesto s časom 18:07,1 min, Samuel Šmondrk obsadil s časom 20:16,6 min. 12. miesto. V pretekoch jednotlivcov, ktoré táto kategória absolvovala na skrátenom okruhu so štartom v obci Henckovce obsadil Lukáš Vaš 3. miesto, keď sa presadil v špurte 8 člennej skupiny, ktorá došla do cieľa za dvojicou pretekárov v úniku. Samuel Šmondrk skončil na 12. mieste. Zvíťazil T. Žucha z CyS Žilina. U juniorov sme mali zastúpenie v Jakubovi Kocholovi, ktorý po sérii náročných pretekov vrátane štartov v zahraničí nebol v takej optimálnej forme, akú by si sám predstavoval. Napriek tomu na trati bojoval, v časovke na 15 km obsadil s časom 23:18,2 min šieste miesto a v pretekoch na troch okruhoch s celkovou dĺžkou 115 km došiel v hlavnej skupine a finišoval na 10. mieste. V kategórii starších žiakov sa už bojovalo o tituly majstrov SR a pretekár CK MŠK Žiar nad Hronom Filip Filipčík potvrdil úlohu najhorúcejšieho kandidáta na majstrovský titul. Nikoho nenechal na pochybách a získal titul majstra SR v časovke aj v pretekoch jednotlivcov. V sobotnej časovke vybojoval zlatú medailu, keď na trati dlhej 10 km dosiahol čas 14:53,4 min. Cenné piate miesto v tejto disciplíne obsadil Boris Vencel časom 15:57,0 min. Oliver Ritter sa umiestnil na 9. mieste s časom 16:39,0 min, Maroš Beňo obsadil 11. miesto s časom 16:51,8 min. a Tomáš Hajabáč bol 19. s časom 17:58,6 min. Nedeľné preteky jednotlivcov sa pre našich cyklistov vyvíjali priaznivo a po prvej horskej prémii na Roštári sa od pelotónu odpútala vedúca štvorčlenná skupina, v ktorej sme mali troch zástupcov a to F. Filipčíka, B.Vencela a M. Beňa. Spolu s nimi bol J. Schwabik z CK Spišská Nová Ves. Napriek prevahe našich cyklistov nebola spolupráca vedúcej skupiny ideálna a dostihla ju ďalšia 11 členná skupina. Takto došli cyklisti aj do cieľa a v špurte si s prehľadom so svojimi súpermi poradil F. Filipčík, ktorý zvíťazil. Na treťom mieste finišoval a bronzovú medailu získal B. Vencel, M. Beňo obsadil 5. a Oliver Ritter 9 miesto, všetci v čase víťaza 1:12:27 hod. T. Hajabáč došiel v tretej skupine na 21. mieste. Takisto kadeti bojovali o majstrovské tituly a náš cyklistický klub reprezentovali traja pretekári. V časovke na 15 km podal vynikajúci výkon Peter Bališ, ktorý obsadil 2. miesto a dosiahol veľmi dobrý čas 22:28,2 min, ktorý by mu zabezpečil takisto druhé miesto aj v staršej kategórii juniorov. Dobrý výkon podal aj Michal Procner, ktorý obsadil nepopulárne 4. miesto s časom 22:52,3 min. (u juniorov by bol na 5. mieste). Tomáš Valach skončil na 19. mieste. Po štarte časovky v tejto kategórii sa na trati zmenilo počasie a najmä našich pretekárov, ktorí štartovali v závere zastihla nepríjemná búrka s hustým dažďom a veľmi silným vetrom, ktorý im pri použití diskových kolies robil nemalé problémy. Ako vidieť z výsledkov aj s nástrahami počasia si naši pretekári dokázali poradiť. Zvíťazil M. Fujdala z TJ Lokomotíva SWAM Prešov. V pretekoch jednotlivcov, ktoré kadeti išli na dva okruhy s celkovou dĺžkou 78 km sa už po prvej horskej prémii na Roštári pelotón roztrhal na niekoľko skupín. Naši dvaja zástupcovia P. Bališ a M. Procner boli vo vedúcej skupine, ktorú však dostihla ďalšia skupina a tieto sa spojili. Táto vtedy vedúca skupina sa udržala pohromade až do horskej prémie na Roštári v druhom kole, kde sa však zasa roztrhala a na čele sa vytvorila vedúca trojčlenná skupina, v ktorej bol Michal Procner a dvaja pretekári TJ Lokomotíva SWAM Prešov M. Fujdala a Ľ. Cibuľka. Táto skupina si vytvorila asi 40 sekundový náskok pred prenasledovateľmi, ktorí sa sformovali v 6 člennej skupine a snažili sa dostihnúť vedúce trio. Po spolupráci oddielových kolegov z Prešova sa im podarilo odskočiť M. Procnerovi a ten išiel asi 3 km do cieľa sám, kde napokon obsadil cenné 3. miesto. S odstupom 14 sek. za ním finišovala 6 členná skupina, v ktorej sa na treťom mieste presadil P. Bališ a obsadil celkove pekné 6. miesto. Tomáš Valach sa snažil v úvode pretekov niekoľkokrát o únik, čo mu nevyšlo a stálo ho to veľa síl, ktoré mu v stúpaniach potom chýbali. Nakoniec obsadil 27. miesto. Zvíťazil M. Fujdala z TJ Lokomotíva SWAM Prešov.
Celkovo možno hodnotiť majstrovstvá SR v cestnej cyklistike z pohľadu CK MŠK Žiar nad Hronom ako úspešné, veď naši pretekári získali 5 cenných kovov a niekoľko dobrých umiestnení do 10. miesta v kategórii. Preteky boli dobre zvládnuté aj po organizačnej stránke, odohrávali sa v peknom prostredí Gemeru a okrem sobotnej búrky cyklistom prialo aj počasie, najmä v náročných nedeľných pretekoch, kedy po dlhšom čase ustúpili úmorné horúčavy. Naše poďakovanie patrí najmä sponzorom CK MŠK Žiar nad Hronom, vďaka ktorým sa v klube podarilo vytvoriť podmienky umožňujúce dosahovať výborné výsledky.