Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Obec Tekovská Breznica

Chotár obce leží na juhozápadných pahorkoch Štiavnických vrchov, na ľavej strane rieky Hron v Žarnovickom prelome v nadmorskej výške 186 -746 m. Prevažne zalesnený chotár na poriečnej nive Hrona a rázsochovitom pohorí tvoria pyroxenické andezity, v severn

ej časti štvrtohorný prád (Putikov vrch). Je to najmladšia sopka strednej Európy a pravdepodobne najkrajšie zachovaná sopka Slovenska. Pozoruhodná je jaskyňa v strede kopca Chemelinie, zvaný Sezam. Je to prieduch sopky, ktorým pri výbuchu unikali plyny. Svahy sú zalesnené bukovým a dubovým porastom. Tekovská Breznica sa prvýkrát spomína r. 1276, keď opátstvo v Hronskom Svätom Beňadiku medzi rokmi 1266 a 1272 protestovalo, že ostrihomský arcibiskup obsadil Berzenche ležiace v jeho chotári.

Kandidovať sa nechystá, odchádza s pocitom dobre vykonanej práce
„Celý svoj život sa snažím žiť tak, aby som sa za to nemusel hanbiť. Snažil som sa na každom pracovisku pracovať tak, aby za mnou niečo pozitívne zostalo. Som človek s chybami. Robím ich ako každý iný, ale snažím sa celý život žiť tak, aby sa ani moja rodina za mňa ani teraz ani v budúcnosti nemusela červenať.“
To bolo, je a bude krédo človeka, ktorý štrnásť rokov vedie obec Tekovskú Breznicu. Hovoríme o jej starostovi Viliamovi Vendíkovi, ktorý sa však na ďalšie volebné obdobie už nepripravuje. „Vo funkcii som už od roku 1992, hoci vtedy som o starostovanie nemal žiadny záujem. Mal som dobré zamestnanie v Sandriku, kde som odpracoval 27 rokov. Poznal som sa s každým, od upratovačky až po riaditeľa, nič mi nechýbalo,“ vracia sa do obdobia pred starostovaním. „Keď sa predchádzajúci starosta vzdal funkcie kvôli zdravotným problémom v rodine, mnohí ma prehovárali, aby som do toho išiel. Darilo sa mi odolávať, ale keď za mnou prišli ľudia, ktorých som si nadovšetko vážil, podvolil som sa s tým, že to vyskúšam do doby vyhlásenia doplňujúcich volieb. Tie sa konali v septembri. Samozrejme, nik z obce nekandidoval a tak som sa stal starostom. Doteraz som v žiadnych voľbách nemal protikandidáta a verím, že keby som aj teraz kandidoval, zas by sa nikto iný nenašiel.“ To nasvedčuje, že občania alebo aspoň väčšina z nich je so svojím starostom spokojná. „Veľa sa vybudovalo, veľa sme urobili za pomoci ľudí, ale aj tak sa všetkým nedá vyhovieť,“ pripúšťa. „Zo sto percent občanov je osemdesiat spokojných a z tých zvyšných dvadsať percent desať nebude spokojných nikdy a desiatim to treba vysvetliť aspoň štyrikrát, kým to pochopia.“ Ale nie toto je dôvod na odchod Vendíka z funkcie. Ten je oveľa prozaickejší. „Som unavený, doslova vyhorený. V noci sa aj štyrikrát zobudím celý spotený a riešim problémy. Proste nedokážem vypnúť. A to je to najhoršie,“ tvrdí. „Táto doba na mňa veľmi ťažko dolieha. Bol som ináč vychovávaný. Pochádzam z chudobnej rodiny, ale slušnosť, úcta, charakter, čestnosť vládla. A teraz nevládne nič, len chaos. Na toto sa jednoducho nehodím,“ dodáva s tým, že veslo treba dať mladším. On sám bude mať na rok šesťdesiatku a nemôže sa ani len pozerať na to, ako mladí, vyštudovaní odborníci, odchádzajú za robotou do zahraničia. „Na druhej strane sa im nečudujem. Zvýšením dôchodkového veku mladí nemajú šancu nájsť si slušné zamestnanie.“ Trápi ho však aj skutočnosť, že každý vidí len to svoje, nevžíva sa do situácie toho druhého. „Ja som si každého vypočul a predstavil si, čo by som robil, keby som bol na jeho mieste,“ vysvetľuje. „Keby sa všetci ľudia vedeli vžiť do pocitov tých druhých, veľa vecí by sa vyriešilo a nestálo by to ani peniaze.“
Počas starostovania si určil jasné priority. V prvom rade chcel dosiahnuť, aby každá domácnosť mala dostatok pitnej vody. „Vodovod bol vybudovaný na 90 percent, ale vody mal len na 40 percent,“ objasňuje. „Sám bývam na kopci a keď žienka chcela prať v práčke, tak jedine v noci medzi druhou a štvrtou. Ak sme si cez deň nechytili vodu, boli sme bez nej... Prečistili sme vodné zdroje, sám som urobil skúšky ich výdatnosti. Následne sme osadili ponorky do optimálnej hĺbky, spravila sa regulácia, i systém čerpania vody. Vďaka tomu má dedina sústavne vodu už celé roky bez ohľadu na to, či je sucho alebo daždivo.“ Po vyriešení tohto problému sa dostala do popredia otázka vybudovania plynofikácie a následne aj kanalizácie a čističky odpadových vôd. Dnes je Tekovská Breznica jednou z mála obcí, ktoré majú kompletné inžinierske siete v zemi. „My máme kompletne všetko,“ hrdo hovorí starosta. „Aj keď napríklad ostane prázdny domček, predá sa behom dvoch týždňov. Každý vidí, že dedina je slušná, kompletne vybavená.“ Pozoruhodnosťou napríklad je, že v obci nemajú problémy s rómskou komunitou. Na jej území totiž nežije ani jeden Róm.
Obec je sebestačná aj čo sa týka obchodnej siete. Špecializované predajne síce nemá, ale má tu troje potravín, cukráreň, kvetinárstvo, pohrebné a záhradkárske služby, predajňu drogérie, papiernictva a zmiešaného tovaru, ale aj dve krčmy. Každé dva týždne prichádzajú do obce firmy s odevmi, obuvou a potrebami pre domácnosť, týždenne prichádza aj pojazdná predajňa kvalitného mäsa za prijateľné ceny.
Ľudia v Breznici nemôžu povedať, že by o niečom, čo sa v dedine deje, nevedeli. Starosta tu totiž zaviedol mesačný príhovor. Každú štvrtú nedeľu sa prihovára prostredníctvom obecného rozhlasu k obyvateľom, kedy ich informuje o všetkom, čo sa v obci za predchádzajúci mesiac udialo. „Keď pustím v nedeľu o jednej poobede pesničku Slovenská dedina, ľudia už vedia, čo bude nasledovať. Zhruba za dvadsať minút sa dozvedia čo sa v obci urobilo i čo nás čaká v ďalšom období,“ vysvetľuje. „Niektorých aj vyhreším, keď robia niekde bordel alebo púšťajú psov po ulici a druhých zas pochválim, ak sa o niečo pričinili na verejných priestranstvách.“
Ak si starosta nájde chvíľku voľného času, venuje ju svojim dvom koníčkom. „Jeden je záhradkárčenie a príroda,“ prezrádza. „Preto som sa snažil vybudovať kanalizáciu i čističku odpadových vôd. Chcel som, aby sa do našich potokov vrátili pstruhy a raky. Pstruhy v potoku už máme. Druhým koníčkom je numizmatika a história. Tú sa snažím obyvateľom obce priblížiť aj prostredníctvom osláv prvej písomnej zmienky o obci.“ V tomto roku si ich už pripomenú po tretíkrát a konajú sa každých päť rokov. „Mnohí napríklad nevedeli nič o hrade Breznica, či o najmladšej sopke na Putikovom vršku, kde je krásna sopečná jaskyňa. V obci sme zaviedli rôzne turistické pochody, vychádzky do prírody. Ja sám si chodím do prírody dobíjať duševné baterky. V zime zas zaleziem do detskej izby, vyberiem si jednu z mincí a vžívam sa do doby, kedy platila. Úplne zabudnem na tento svet a problémy...,“ dodal na záver starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Priority rozvoja obce v ďalšom období
V zmysle programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Tekovskej Breznice vypracovala obec správu o prioritách. Podľa nej je hlavnou potrebou dokončenie dvoch vetiev kanalizácie a postupným spôsobom opravenie miestnych komunikácií, ktoré boli poškodené budovaním kanalizácie, plynofikácie a položením telekomunikačných káblov.
Po prechode vlastníctva zo štátu na obec treba riešiť celkovú rekonštrukciu školských zariadení v obci. Na základnej škole treba urobiť izoláciu stien, opravu fasády a výmenu zhnitých okien. Budovu materskej školy chcú rozdeliť na dve časti. V jednej má byť škôlka a v druhej opatrovateľská služba pre prestarlých občanov. V nasledujúcich rokoch bude potrebné urobiť aj celkovú rekonštrukciu obecného vodovodu formou výmeny vodovodného potrubia a vybudovaním minimálne jedného vodárenského zdroja. Keďže obec nemá žiadnu kultúrnospoločenskú budovu, plánuje sa jej výstavba v strede obce s využitím jestvujúcej kamennej pivnice, kde by končila Kráľovská vínna cesta. Kultúrny stánok je potrebný pre rozvoj miestnej kultúry a zachovanie tradícií.
V najbližšom období by sa mala obec zaoberať aj revitalizáciou Chválenského a Priesilského potoka, kde je potrebné opraviť poškodenú reguláciu a znížiť spádovosť týchto potokov. Pre rozvoj agroturistiky bude potrebné v budúcich rokoch vybudovať náučné turistické chodníky na hrad, Sokoliu skalu a na sopku Putikov vŕšok. Bokom neostane ani sústavné zlepšovanie kvality vody v Hrone. Pre vodácku turistiku plánujú vybudovať vodácku základňu s priestormi na kempovanie a stravovanie v lokalite Oblaz. V lokalite Chválenie by sa zas mohol vybudovať zelený akvapark s využitím dvoch minerálnych prameňov. Pre budúci rozvoj obce v oblasti individuálnej bytovej výstavby by sa postupne malo urobiť v časti Na jame geometrické zameranie a majetkoprávne vysporiadanie pozemkov.
V najbližšom období by sa však mala robiť rekonštrukcia obecného úradu, domu smútku, rozhlasu a verejného osvetlenia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 306
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 386
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 465
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 235
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 144
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 097
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 389
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 147
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 956
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 849
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Antigénové testovanie na koronavírus.

Čerstvé výsledky z dnešného testovania.

13 h
Mesto zredukovalo počet odberových miest.

Na testovanie dnes prišlo menej ľudí ako očakávali.

15 h
Na mieste zasahujú hasiči.

Pri nehode sa zranila jedna osoba.

19 h
Testovanie v Žiari prebieha v plnom prúde.

Mesto bude zajtra redukovať odberné miesta.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

19 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

21 h

Pozitivita je zatiaľ nízka.

14 h

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

14 h

Už ste čítali?