Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Obec Tekovská Breznica

Chotár obce leží na juhozápadných pahorkoch Štiavnických vrchov, na ľavej strane rieky Hron v Žarnovickom prelome v nadmorskej výške 186 -746 m. Prevažne zalesnený chotár na poriečnej nive Hrona a rázsochovitom pohorí tvoria pyroxenické andezity, v severn

ej časti štvrtohorný prád (Putikov vrch). Je to najmladšia sopka strednej Európy a pravdepodobne najkrajšie zachovaná sopka Slovenska. Pozoruhodná je jaskyňa v strede kopca Chemelinie, zvaný Sezam. Je to prieduch sopky, ktorým pri výbuchu unikali plyny. Svahy sú zalesnené bukovým a dubovým porastom. Tekovská Breznica sa prvýkrát spomína r. 1276, keď opátstvo v Hronskom Svätom Beňadiku medzi rokmi 1266 a 1272 protestovalo, že ostrihomský arcibiskup obsadil Berzenche ležiace v jeho chotári.

Kandidovať sa nechystá, odchádza s pocitom dobre vykonanej práce
„Celý svoj život sa snažím žiť tak, aby som sa za to nemusel hanbiť. Snažil som sa na každom pracovisku pracovať tak, aby za mnou niečo pozitívne zostalo. Som človek s chybami. Robím ich ako každý iný, ale snažím sa celý život žiť tak, aby sa ani moja rodina za mňa ani teraz ani v budúcnosti nemusela červenať.“
To bolo, je a bude krédo človeka, ktorý štrnásť rokov vedie obec Tekovskú Breznicu. Hovoríme o jej starostovi Viliamovi Vendíkovi, ktorý sa však na ďalšie volebné obdobie už nepripravuje. „Vo funkcii som už od roku 1992, hoci vtedy som o starostovanie nemal žiadny záujem. Mal som dobré zamestnanie v Sandriku, kde som odpracoval 27 rokov. Poznal som sa s každým, od upratovačky až po riaditeľa, nič mi nechýbalo,“ vracia sa do obdobia pred starostovaním. „Keď sa predchádzajúci starosta vzdal funkcie kvôli zdravotným problémom v rodine, mnohí ma prehovárali, aby som do toho išiel. Darilo sa mi odolávať, ale keď za mnou prišli ľudia, ktorých som si nadovšetko vážil, podvolil som sa s tým, že to vyskúšam do doby vyhlásenia doplňujúcich volieb. Tie sa konali v septembri. Samozrejme, nik z obce nekandidoval a tak som sa stal starostom. Doteraz som v žiadnych voľbách nemal protikandidáta a verím, že keby som aj teraz kandidoval, zas by sa nikto iný nenašiel.“ To nasvedčuje, že občania alebo aspoň väčšina z nich je so svojím starostom spokojná. „Veľa sa vybudovalo, veľa sme urobili za pomoci ľudí, ale aj tak sa všetkým nedá vyhovieť,“ pripúšťa. „Zo sto percent občanov je osemdesiat spokojných a z tých zvyšných dvadsať percent desať nebude spokojných nikdy a desiatim to treba vysvetliť aspoň štyrikrát, kým to pochopia.“ Ale nie toto je dôvod na odchod Vendíka z funkcie. Ten je oveľa prozaickejší. „Som unavený, doslova vyhorený. V noci sa aj štyrikrát zobudím celý spotený a riešim problémy. Proste nedokážem vypnúť. A to je to najhoršie,“ tvrdí. „Táto doba na mňa veľmi ťažko dolieha. Bol som ináč vychovávaný. Pochádzam z chudobnej rodiny, ale slušnosť, úcta, charakter, čestnosť vládla. A teraz nevládne nič, len chaos. Na toto sa jednoducho nehodím,“ dodáva s tým, že veslo treba dať mladším. On sám bude mať na rok šesťdesiatku a nemôže sa ani len pozerať na to, ako mladí, vyštudovaní odborníci, odchádzajú za robotou do zahraničia. „Na druhej strane sa im nečudujem. Zvýšením dôchodkového veku mladí nemajú šancu nájsť si slušné zamestnanie.“ Trápi ho však aj skutočnosť, že každý vidí len to svoje, nevžíva sa do situácie toho druhého. „Ja som si každého vypočul a predstavil si, čo by som robil, keby som bol na jeho mieste,“ vysvetľuje. „Keby sa všetci ľudia vedeli vžiť do pocitov tých druhých, veľa vecí by sa vyriešilo a nestálo by to ani peniaze.“
Počas starostovania si určil jasné priority. V prvom rade chcel dosiahnuť, aby každá domácnosť mala dostatok pitnej vody. „Vodovod bol vybudovaný na 90 percent, ale vody mal len na 40 percent,“ objasňuje. „Sám bývam na kopci a keď žienka chcela prať v práčke, tak jedine v noci medzi druhou a štvrtou. Ak sme si cez deň nechytili vodu, boli sme bez nej... Prečistili sme vodné zdroje, sám som urobil skúšky ich výdatnosti. Následne sme osadili ponorky do optimálnej hĺbky, spravila sa regulácia, i systém čerpania vody. Vďaka tomu má dedina sústavne vodu už celé roky bez ohľadu na to, či je sucho alebo daždivo.“ Po vyriešení tohto problému sa dostala do popredia otázka vybudovania plynofikácie a následne aj kanalizácie a čističky odpadových vôd. Dnes je Tekovská Breznica jednou z mála obcí, ktoré majú kompletné inžinierske siete v zemi. „My máme kompletne všetko,“ hrdo hovorí starosta. „Aj keď napríklad ostane prázdny domček, predá sa behom dvoch týždňov. Každý vidí, že dedina je slušná, kompletne vybavená.“ Pozoruhodnosťou napríklad je, že v obci nemajú problémy s rómskou komunitou. Na jej území totiž nežije ani jeden Róm.
Obec je sebestačná aj čo sa týka obchodnej siete. Špecializované predajne síce nemá, ale má tu troje potravín, cukráreň, kvetinárstvo, pohrebné a záhradkárske služby, predajňu drogérie, papiernictva a zmiešaného tovaru, ale aj dve krčmy. Každé dva týždne prichádzajú do obce firmy s odevmi, obuvou a potrebami pre domácnosť, týždenne prichádza aj pojazdná predajňa kvalitného mäsa za prijateľné ceny.
Ľudia v Breznici nemôžu povedať, že by o niečom, čo sa v dedine deje, nevedeli. Starosta tu totiž zaviedol mesačný príhovor. Každú štvrtú nedeľu sa prihovára prostredníctvom obecného rozhlasu k obyvateľom, kedy ich informuje o všetkom, čo sa v obci za predchádzajúci mesiac udialo. „Keď pustím v nedeľu o jednej poobede pesničku Slovenská dedina, ľudia už vedia, čo bude nasledovať. Zhruba za dvadsať minút sa dozvedia čo sa v obci urobilo i čo nás čaká v ďalšom období,“ vysvetľuje. „Niektorých aj vyhreším, keď robia niekde bordel alebo púšťajú psov po ulici a druhých zas pochválim, ak sa o niečo pričinili na verejných priestranstvách.“
Ak si starosta nájde chvíľku voľného času, venuje ju svojim dvom koníčkom. „Jeden je záhradkárčenie a príroda,“ prezrádza. „Preto som sa snažil vybudovať kanalizáciu i čističku odpadových vôd. Chcel som, aby sa do našich potokov vrátili pstruhy a raky. Pstruhy v potoku už máme. Druhým koníčkom je numizmatika a história. Tú sa snažím obyvateľom obce priblížiť aj prostredníctvom osláv prvej písomnej zmienky o obci.“ V tomto roku si ich už pripomenú po tretíkrát a konajú sa každých päť rokov. „Mnohí napríklad nevedeli nič o hrade Breznica, či o najmladšej sopke na Putikovom vršku, kde je krásna sopečná jaskyňa. V obci sme zaviedli rôzne turistické pochody, vychádzky do prírody. Ja sám si chodím do prírody dobíjať duševné baterky. V zime zas zaleziem do detskej izby, vyberiem si jednu z mincí a vžívam sa do doby, kedy platila. Úplne zabudnem na tento svet a problémy...,“ dodal na záver starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Priority rozvoja obce v ďalšom období
V zmysle programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Tekovskej Breznice vypracovala obec správu o prioritách. Podľa nej je hlavnou potrebou dokončenie dvoch vetiev kanalizácie a postupným spôsobom opravenie miestnych komunikácií, ktoré boli poškodené budovaním kanalizácie, plynofikácie a položením telekomunikačných káblov.
Po prechode vlastníctva zo štátu na obec treba riešiť celkovú rekonštrukciu školských zariadení v obci. Na základnej škole treba urobiť izoláciu stien, opravu fasády a výmenu zhnitých okien. Budovu materskej školy chcú rozdeliť na dve časti. V jednej má byť škôlka a v druhej opatrovateľská služba pre prestarlých občanov. V nasledujúcich rokoch bude potrebné urobiť aj celkovú rekonštrukciu obecného vodovodu formou výmeny vodovodného potrubia a vybudovaním minimálne jedného vodárenského zdroja. Keďže obec nemá žiadnu kultúrnospoločenskú budovu, plánuje sa jej výstavba v strede obce s využitím jestvujúcej kamennej pivnice, kde by končila Kráľovská vínna cesta. Kultúrny stánok je potrebný pre rozvoj miestnej kultúry a zachovanie tradícií.
V najbližšom období by sa mala obec zaoberať aj revitalizáciou Chválenského a Priesilského potoka, kde je potrebné opraviť poškodenú reguláciu a znížiť spádovosť týchto potokov. Pre rozvoj agroturistiky bude potrebné v budúcich rokoch vybudovať náučné turistické chodníky na hrad, Sokoliu skalu a na sopku Putikov vŕšok. Bokom neostane ani sústavné zlepšovanie kvality vody v Hrone. Pre vodácku turistiku plánujú vybudovať vodácku základňu s priestormi na kempovanie a stravovanie v lokalite Oblaz. V lokalite Chválenie by sa zas mohol vybudovať zelený akvapark s využitím dvoch minerálnych prameňov. Pre budúci rozvoj obce v oblasti individuálnej bytovej výstavby by sa postupne malo urobiť v časti Na jame geometrické zameranie a majetkoprávne vysporiadanie pozemkov.
V najbližšom období by sa však mala robiť rekonštrukcia obecného úradu, domu smútku, rozhlasu a verejného osvetlenia.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 2. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 3. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 466
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 155
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 836
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 443
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 992
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 231
 7. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 2 016
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 768

Blogy SME

 1. Martin Ribár: Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?
 2. Martin Gajdoš: Dočkáme sa zjednoteného dizajnu mestského smetného koša?
 3. Milan Buno: 7 knižných tipov: Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať!
 4. Michael Achberger: Takto sa vyhovárame pri chudnutí
 5. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 6. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 7. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 946
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 674
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 386
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 188
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 070
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 902
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 518
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 3 807
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja si uvedomuje nedostatok lekárov, láka ich na nadštandardné podmienky.

Všeobecní lekári i špecialisti chýbajú vo všetkých okresoch.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep
Kremnica.

Náklady majú byť 1,7 mil. eur.


SITA 23. sep

Tipni si a vyhraj, registrácia je grátis.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédia sa stala v sobotu večer v okrese Zlaté Moravce.


24 h

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


20 h

Len sedem gólov v prvých štyroch kolách? Najmenej od roku 2013.


14 h

Blogy SME

 1. Martin Ribár: Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?
 2. Martin Gajdoš: Dočkáme sa zjednoteného dizajnu mestského smetného koša?
 3. Milan Buno: 7 knižných tipov: Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať!
 4. Michael Achberger: Takto sa vyhovárame pri chudnutí
 5. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 6. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 7. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 946
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 674
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 386
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 188
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 070
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 902
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 518
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 3 807
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu