
ilo už druhýkrát. Pred štyrmi rokmi však mala šťastie. Po vyčerpávajúcom nočnom blúdení horským hrebeňom ju na druhý deň ráno našli podchladenú, ale živú lesní robotníci. Dievča má sťaženú orientáciu a zrejme ani teraz nevie, kde je.
Blažena sa stratila v stredu popoludní. Odpojila sa od skupiny detí, s ktorými bola na prechádzke v lese. Vychovávateľky ju už zakrátko hľadali, no nepodarilo sa im ju nájsť. V ten istý večer sa zapojili do pátracej akcie aj členovia horskej služby z rôznych kútov Slovenska. Hľadali Blaženu neskoro do noci a pokračovali hneď po rozvidnení. Ani ďalší deň a noc nepriniesli výsledok. Noc na piatok bola pritom daždivá a chladná a o dievča rástli obavy každou hodinou.
„ Zvažovali sme všetky alternatívy a dávali ich do súvislosti s jej možným správaním v neznámom prostredí pri prvom zmiznutí,“ povedal nám Viktor Halíř z horskej služby Veľká Fatra. Prečesali všetky dostupné cesty a zvážnice v okruhu niekoľkých kilometrov, pomáhal im aj vrtuľník. Najväčšie obavy mali z toho, že Blažena sa stratila v blízkosti banského prepadliska Šturec, kde sú aj staré banské diela a štôlne. Podrobné preskúmanie strmých stien Šturca však vylúčilo, že by spadla sem. O pomoc požiadali záchranári aj starostov všetkých okolitých obcí, výzvu pre občanov vysielal mestský rozhlas v Kremnici. Pátralo sa aj v neschodnom teréne smerom k obciam Lúčky, Kopernica a Kunešov, no tiež bez výsledku.
Riaditeľ detského domova Stanislav Šumichrast nepripúšťa, že po prvom zmiznutí dievčaťa jej bolo potrebné venovať zvýšenú pozornosť. „Je mentálne postihnutá, ale je to skôr pokojné, bezproblémové dievča. Vždy potrebuje kontakt s tými, ktorí sa o ňu starajú, nezvykne sa od nich vzďaľovať. Pri oboch zmiznutiach išlo o akýsi nepochopiteľný skrat, ktorý sa nedal predvídať,“ dodáva.
Zatiaľ nechce uvažovať nad tým, kto zaplatí záchrannú akciu, ktorá bude určite nákladná. Nedávno sa o tom presvedčili rodičia malého Thomasa, ktorý zmizol v Tatrách. „Teraz je prvoradé, aby sa Blaženka našla. Až potom budeme zvažovať, ako záchrannú akciu uhradiť a koho požiadať o pomoc,“ dodal riaditeľ. Ani vedúci záchrannej akcie Viktor Halíř zatiaľ nevedel upresniť, kto bude náklady na Blaženkinu záchranu znášať. „Nahlásili sme to centrále horskej záchrannej služby, bude sa to riešiť po ukončení akcie.“ Prelom prišiel v piatok dopoludnia, keď horská služba ešte stále prečesávala banské diela a cesty okolo Šturca. „Dostali sme hlásenie, že Blaženu videli deti v blízkosti Harmanca a presúvame sa tam,“ povedal nám Viktor Halíř. Záchranári si to nevedia vysvetliť. Harmanec je od miesta zmiznutia tridsať kilometrov vzdušnou čiarou, lesnými cestami ešte viac. Jednou z alternatív preto bolo, že Blažena mohla prísť na Kremnické Bane na vlakovú stanicu a nastúpiť tam do niektorého z vlakov. Ťažko však predpokladať, že by si dieťa bez lístka nevšimol sprievodca. Pátranie po Blažene pokračovalo ešte aj v čase našej uzávierky v nedeľu.