
nych dvadsať stupňov, ktoré sú vhodné pre ryby. Okrem toho poklesla aj hladina vody v nádrži a to aj vďaka dedinčanom, ktorí odčerpávali takmer všetku pritekajúcu vodu z Badínskeho potoka na zavlažovanie svojich záhrad. Vysoká teplota vody, nedostatok kyslíka a pokles hladiny boli pravdepodobnými príčinami, že tu uhynula asi tona rýb v hodnote okolo 300-tisíc korún. V Badínskej nádrži uhynuli najmä kapry, amury, tolstolobiky, ale aj šťuky, zubáče a sumce. Niektoré kusy mali okolo 13 kilogramov, kapry takmer šesť.
Ako nás informoval hospodár žiarskej mestskej organizácie rybárskeho zväzu Adam Martinka, v ich obhospodarovanom revíri sa podarilo takejto katastrofe vyhnúť. „Opatrenia sme robili skôr, ako sa mohlo niečo podobného stať. Na odstavenom ramene Hrona v Žiari nad Hronom sme prečistili prítok vody, v Lovči sme zastavili príliš veľký odtok vody z nádrže Zákruty, aby sme udržali čo najvyššiu hladinu a aby ryby mohli prežiť,“ hovorí Martinka. Okrem spomínaných lovných revírov, sa žiarski rybári starajú aj o rybníky v Hornej Ždani a Veterník v Kremnici, vodnú nádrž Bejvoč a chovné rybníky v Prestavlkoch. Nachádzajú sa v nich všetky druhy jazerných rýb ako kapre, amury, tolstolobiky a v Hrone jalce, podustvy a ďalšie. Adam Martinka však zároveň priznáva, že ryby im síce v dôsledku vysokých teplôt neuhynuli, no zato „len vegetovali“. „V našom revíri sme monitorovali situáciu počas najhorúcejších dní, aby sa nám nestalo to, čo rybárom v Badíne. Vieme veľmi dobre, že počas horúčav býva v nádržiach málo vody a tak sme sa poistili predbežnými opatreniami,“ hovorí hospodár žiarskej rybárskej organizácie. Na margo nešťastia v Badíne dodáva: „Je tam špecifická situácia, ktorá sa dala predpokladať. Už na jar bola v tejto nádrži mútna voda. Zvyšujúcim teplom sa premnožili riasy a ryby tak nemali dostatočný prísun kyslíka. Tunajší rybári s tým majú problémy už roky.“
Horúčav sa nemuseli obávať rybári ani kapry, pstruhy, šťuky a ďalšie druhy rýb, ktoré plávajú vo vodách štiavnických jazier. Podľa slov predsedu miestnej organizácie rybárov Vladimíra Mecha sú Štiavnické jazerá výnimočné. „Sú výnimočné tým, že sú hlboké a studené. Sú hlboké od šesť do dvanásť metrov, čiže akékoľvek počasie nám nemôže vadiť. Naše ryby sa nemôžu prehriať a majú dostatok kyslíka.“