Samozrejme, činnosť združenia sa nedá charakterizovať tak jednoducho, len jednou vetou. Preto sme sa porozprávali s riaditeľom OZ Cesta nádeje Miroslavom Sklenkom.
- Kedy a ako vzniklo vaše občianske združenie?
- Občianske združenie Cesta nádeje v Žiari nad Hronom vzniklo v januári 1999. Jeho zakladateľmi boli piati mladí rómski nadšenci - Pavel Horváth, Ingrid Horváthová, Eva Lakatošová, Róbert Lakatoš a ja. Členom občianskeho združenia je aj Nadácia Škola dokorán v Žiari nad Hronom. Jej riaditeľka Eva Končoková sa výraznou mierou pričinila o vznik novej organizácie. V začiatkoch všemožne napomáhala, hlavne metodicky, konzultačne a finančne. V Nadácii Škola dokorán zbierali všetci zakladajúci členovia občianskeho združenia aj skúsenosti, predovšetkým ja, ako nový riaditeľ.
- Na akom území pôsobíte?
- Občianske združenie má celoslovenskú pôsobnosť. Prioritne sa orientujeme na banskobystrický, prešovský a košický kraj.
- Ktoré oblasti činnosti združenia sú prioritné?
- Činnosť združenia je zameraná najmä na podporu zakladania nových podnikateľských aktivít, podporu vzdelávacích aktivít pre začínajúcich rómskych podnikateľov a podporu poskytovania mikropôžičiek a poradenstva. Venujeme sa aj práci s deťmi predškolského a školského veku v súčinnosti s rodičmi a v záujme zlepšovania ich výsledkov v škole, poradenstvo pri výbere budúceho povolania a podporu študentov stredných a vysokých škôl. Dôraz kladieme aj na preventívnu zdravotnú výchovu a starostlivosť, a to v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva a so zdravotníckymi zariadeniami, realizáciu vhodných voľnočasových aktivít detí a mládeže, sociálne a právne poradenstvo pre znevýhodnené skupiny občanov, realizáciu projektov zameraných na rozvoj zamestnanosti a zamestnateľnosti znevýhodnených skupín obyvateľstva, odborné poradenstvo pre MVO, podpora zakladania nových MVO. Súčasťou našej pomoci je aj tvorba a manažment projektov a zachovávanie tradícií Rómov, nácvik rómskych piesní a tancov.
- Z vašich slov vyplýva, že činnosť občianskeho združenia je široká a komplexná. Sú cielenou skupinou len Rómovia?
- V priebehu roku 2005 došlo k výraznej zmene orientácie činnosti organizácie. Z čisto rómskych projektov sme sa začali viac orientovať na rizikové skupiny nezamestnaných, sociálne odkázaných občanov, absolventov škôl, ženy po materskej dovolenke a pod. Rómske projekty realizuje naša organizácia už len okrajovo. To ale neznamená, že sa Rómom nevenujeme. Rómovia tvoria podstatnú časť našej cieľovej skupiny, ktorou sú sociálne odkázaní a nezamestnaní.
- Najpodstatnejším problémom tejto skupiny ľudí, od ktorého sa odvíjajú aj všetky ostatné, je nezamestnanosť. Čo robíte konkrétne v tejto oblasti?
- V súčasnosti je nosnou časťou našej činnosti realizácia projektu EQUAL – Centrá zamestnanosti – vzdelávanie a poradenstvo prostredníctvom moderných technológií. Máme zriadených 5 centier – Žiar nad Hronom, Snina, Zborov (okr. BJ), Soľ (okr. VT) a Varhaňovce (okr. PO). Činnosť je rozdelená na dve základné časti – poradensko-informačnú (zamestnanosť, právna oblasť, sociálna oblasť) a na vzdelávacie aktivity pre nezamestnaných (AJ, PC kurz, motivačné kurzy, rekvalifikačné kurzy, odborná prax u potencionálnych zamestnávateľov). Pri realizácii projektu máme dvoch partnerov – Rómske centrum Ternipen Snina a Vzdelávací inštitút COOP Mojmírovce. Veľkou výhodou je pre nás aj partnerstvo so zahraničnými organizáciami MATER ITALY a KAI INFO POLAND.
- Môžete spomenúť konkrétne úspechy, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť?
- Naša činnosť je ťažko merateľná. No aspoň sa o to pokúsim. Za obdobie našej činnosti sme vybavili v poradensko-informačnom centre a centrách zamestnanosti viac ako 5 tisíc klientov, zriadili sme do tridsať nových mimovládnych organizácií a pomohli sme zamestnať, resp. založiť podnikateľskú činnosť viac ako dvesto osobám.
- A vaše plány do budúcnosti?
- Do budúcnosti by sme sa chceli orientovať na realizáciu projektov v oblasti ľudských zdrojov, ktoré plánujeme financovať zo štrukturálnych fondov.