
ý kukuričným šúpolím,“ vysvetľuje starosta obce Kamil Blaho, ktorý nás do gazdovského domu ochotne sprevádzal. „V roku 1604 bola obec vypálená a na mieste drevenice sa postavil kamenný dom. Ten začas slúžil aj ako obecná škola, neskoršie ako notariát. Jeho ďalší majiteľ z neho spravil typický gazdovský dom.“ Ten sa vlani (pri príležitostí 930. výročia prvej zmienky o obci) rozhodli prerobiť na skanzen. Zariadili ho nábytkom z minulého storočia, vybavili pôvodným kuchynským riadom od hrnčekov až po ručné pracovné nástroje. Nechýbajú figuríny rodiny odetej do voznického kroja. So zmyslom pre detaily tu môžete vidieť dokonca sliepku sediacu na vajíčkach, či pyšného kohúta. „Týmto skanzenom chceme priblížiť mladej generácii život v minulosti,“ hovorí starosta s tým, že lepšie je raz vidieť, ako tisíckrát počuť.
Gazdovský dom chce obec od súčasného majiteľa odkúpiť. Financie sa pokúsili zohnať z fondov, ale nepochodili. „Nakoniec obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie, že dom môžeme odkúpiť aj z vlastných zdrojov,“ dodáva starosta. Kúpa domu však prichádza do úvahy až v ďalšom volebnom období, dovtedy si ho obec bude od majiteľa prenajímať.
Skanzen je verejnosti prístupný, doteraz túto možnosť využívali predovšetkým školáci. Ale, ako hovorí starosta, gazdovský dom je aj vhodnou zastávkou na existujúcej cyklotrase. Tá vedie popri diaľnici, odkiaľ sa lávkou pri bývalej mýtnici dostanete do Voznice. Po návšteve gazdovského domu môžete pokračovať až k masívnemu dvojkrížu nad obcou, odkiaľ sa vám predostrie krásny výhľad na Žarnovicu, Novú Baňu, Rudno. V blízkej budúcnosti chce obec cyklotrasu predĺžiť až k šestnásť kilometrov dlhej dedičnej štôlni, odtiaľ k lovnému rybníku a späť do obce.