
odtečie do potoka. Ako nám povedal primátor Žarnovice Dušan Gréger, využitiu prameňa bránia nevysporiadané pozemky. Lukavica je pritom atraktívnou horskou obcou, kde by mohli vďaka prameňu zaznamenať ďalší príliv návštevníkov.
Prameň so silne mineralizovanou vodou vyhľadávajú hlavne v lete mnohí ľudia z obce i vzdialenejších častí Slovenska. Aj Ivana Slováčeková so svojimi deťmi sem chodia často. „Voda má liečivé zloženie a pomáha na pohybové ústrojenstvo a dýchacie cesty. Je škoda, že nie je využitá,“ myslí si. Niektorí ľudia si vodu z prameňa nosili aj do detských bazénikov, no kvôli vysokému obsahu minerálov sa už na druhý deň zakalila. Nepochodili ani tí, ktorí si chceli vodu priviesť do vlastných bazénov.
Prameň Lukavickej vody sa nachádza v hĺbke vyše 700 metrov a na povrchu dosahuje stálu teplotu okolo 37 stupňov. Prameň je mimoriadne výdatný a už dávno mohol zarábať. Mnohí ľudia sú však spokojní s tým, že žiadne termálne kúpalisko ani kúpele tu zatiaľ nestoja. Majú tak liečivú vodu k dispozícii zdarma. Problémom je, že termálny prameň nie je strážený a často sem chodia ľudia, ktorí prameň a jeho okolie znečisťujú, prípadne ho občas využijú ako nudapláž.
Využívame iba časť geotermálneho potenciálu
Nevyužitý lukavický prameň nie je ojedinelý, na Slovensku zatiaľ využívame iba časť z bohatých termálnych a minerálnych prameňov. Kúpeľníctvo a rekreácia sú iba jednou z možností širokého využitia, rovnako dôležité sú v posledných rokoch obnoviteľné zdroje energie. Celková výdatnosť zdrojov na Slovensku sa odhaduje na 110 litrov teplej vody za sekundu. V niektorých regiónoch – napríklad v Žilinskom kraji, už rozbehli pre širšie využitie týchto zdrojov zaujímavé projekty (Geotermia).
Podľa Daniela Panáka z Inšpektorátu kúpeľov a žriediel je na Slovensku okolo 1600 prameňov minerálnej a termálnej vody, pričom inšpektorát monitoruje iba vyhlásené pramene, ktoré slúžia kúpeľníctvu, prípadne plneniu minerálnych vôd do fliaš. Povolenie pre ostatné pramene udeľujú krajské úrady životného prostredia.