Mnohonárodnostná oblasť
Región Vojvodina, kam patrí i slovenská Padina a susedná Kovačica, bol vyľudnený pre stáročia trvajúce protiturecké vojny. Jeho osídľovanie sa začalo od konca 18. storočia. V nových dedinách sa naučili spolu žiť nielen Slováci z rôznych oblastí Slovenska, ale tiež Maďari, Rumuni, Srbi, Nemci, Rómovia a ďalšie národnosti.
Premyslený osídľovací zámer vidieť aj v urbanistickom riešení Padiny. Ohromujúca je obrovská rozloha obce, pravouhlá sieť ulíc, ktoré sa svojou šírkou podobajú veľkomestským bulvárom. Kým susední Kovačičania majú vlahy až nadbytok, Padinčanov od začiatku trápil nedostatok vody. V obci sa z viacerých starých studní dodnes zachovali tri, ktoré sú hlboké vyše tridsať metrov. Dnes má obec vodovod, len pamäť a obrazy padinských maliarov pripomínajú, že tu kedysi bola „voda nad zlato“.
Svetová Padina
V roku 1996 vyšli dve publikácie o Padine. Knihu Prvé ulice napísal aj ilustroval Padinčan, insitný maliar Pavol Povolný-Juhás. Vlastivedná monografia Padina je kolektívne dielo o histórii a súčasnosti rodnej obce autorov. Pestrofarebnú kroniku života Padinčanov tvoria obrazy tunajších insitných maliarov, ktorými preslávili svoju obec vo svete. Jedným z nich je aj Ján Bačúr, ktorý sa vlani predstavil autorskou výstavou aj v Leviciach. Dobré meno robí Padine tamojšie ochotnícke divadlo, ktorého začiatky siahajú až do roku 1919.
Na oslavách dvestoročnice
Do pestrého programu osláv dvestoročnice Padiny sa zapojili aj pozvaní hostia zo susedných dedín a aj zo Slovenska. Konali sa tu športové zápolenia futbalistov, kolkárov, žiackeho klubu stolného tenisu, ďalej poľovnícka súťaž v streľbe na asfaltové „holuby“. V škole a kultúrnom dome boli inštalované výstavy. Oslavy už 12. augusta otvorila putovná výstava zo SNM v Bratislave Tradičná slovenská svadba na Dolnej zemi. Na ďalších výstavách domáci pripravili ukážky ľudového odevu, textílií a krojovaných bábik Srbov, Rumunov, Maďarov z okolitých obcí a Slovákov z Kovačice. Padinský Ženský spolok vystavoval ručné práce a dobové fotografie. Čas bol názov ukážky 86 najrôznejších foriem hodín, požičaných z padinských domácností. Prezentovali sa aj tunajší včelári. Výstavu súčasných insitných maliarov z Padiny venovali k štvrťstoročiu miestnej galérie.
Dva večery patrili ochotníckemu divadlu. S hrou Pešo prispeli padinskí herci a z obce Podzámčok pri Zvolene prišli s veselohrou Na manželskom fronte sa neštrajkuje. V nedeľu doobeda bola slávnostná bohoslužba v evanjelickom chráme. Popoludní prešla Padinou symbolická karavána vozov s osadníkmi a stádom oviec. Tým sa začal galaprogram folklórnych skupín v miestnom športovom areáli. Okrem domácich z Padiny, Kovačice, Uzdinu, Debeľače, Crepaje a Sámoša vystúpili tiež slovenskí hostia z Podzámčoku s fašiangovou obchôdzkou a zo Starého Tekova predviedli regrútsku rozlúčku. Vo večerných a nočných hodinách znela od piatku celou Padinou zo štadióna hudba. Napodiv, dobre sa bavili nielen stovky starších, ale najmä mládež a deti.
Katarína Holbová