Anna Franková sa narodila 12. júna 1929. Spolu s rodičmi a sestrou Margot bývali vo Frankfurte nad Mohanom. Po nástupe nacistického režimu k moci sa rodina odsťahovala do holandského Amsterdamu. Keď však aj tu začal hon na židov, Frankovci a ďalšie dve rodiny sa ukryli v zadnej časti domu. Od júla 1942 do augusta 1944 sa o nich starala sekretárka Anninho otca. Keďže cez deň sa v kanceláriách za stenami ich skrýše pracovalo, ukrývajúci museli byť v tichosti. Vtedy Anna zapĺňala stránky svojho denníka. Okrem iného v ňom píše: „Po vojne chcem v každom prípade vydať knihu s názvom Zadný dom. Je otázne, či sa to vôbec podarí, ale ako predloha mi môže poslúžiť môj denník.“ Toho sa však vtedy 13-ročná židovská dievčina nedočkala. Úkryt bol
4. augusta 1944 odhalený. Nasledovala deportácia do Osvienčima, potom do Terezína a napokon do Bergen-Belsenu. Tam obe sestry Frankové dostali týfus. Margot zomrela v marci 1945, Anna o pár dní neskôr.
Annin denník vyšiel vďaka jej otcovi, ktorý ako jediný prežil, v júni 1947 pod názvom Zadný dvor v náklade 1500 kusov. Neskôr bol preložený do dvadsiatich jazykov.
Príbeh mladej dievčiny otriasol celým svetom. Aj preto sa v súčasnosti Nadácia Milana Šimečku podieľa na tom, aby sa dostal k najväčšiemu počtu ľudí. „Úlohou nadácie je vyškoliť v školách sprievodcov, ktorí potom sprevádzajú návštevníkov na putovnej výstave,“ uviedla Jana Hradská z nadácie. Levická škola je v poradí dvanástou na Slovensku, kde výstava doputovala. Tejto úlohy sa tu zhostilo 15 študentov, ktorí počas troch týždňov budú ďalej vzdelávať svojich rovesníkov, ale aj širokú verejnosť.
JANA NÉMETHOVÁ