
javí aj u nás. Nápadný bodkovaný chrobák nedostal zatiaľ slovenský názov, odborníci ho poznajú pod latinským názvom Anoplophora glabripennis, alebo pod prívlastkom Motschulsky. V lesoch, či na mestskej zeleni dokáže narobiť doslova paseku, s jeho likvidáciou sú veľké problémy.
Napriek tomu, že v niektorých okolitých krajinách s ním už majú skúsenosti, Slovensku sa zatiaľ vyhýba. „Mali sme už viacero hlásení od zamestnancov lesov, ale aj od bežných návštevníkov lesov, že by mohlo ísť o tohto chrobáka. Ani v jednom prípade sa to našťastie nepotvrdilo,“ povedal nám Andrej Kunca z lesníckej ochranárskej služby. Neznamená to však, že Slovensko je mimo nebezpečenstva.
„Stromy, napadnuté larvami tohto škodcu, vyzerajú veľmi dlho ako úplne zdravé. Môže preto uniknúť pozornosti, že sa s porastom niečo deje. Takýto strom už však nemožno zachrániť a dlhodobo treba sledovať aj stromy v okolí,“ dodáva Kunca. Samotný chrobák je nápadný nielen sfarbením, ale aj neobvykle dlhými tykadlami. Pozornosti by tak mal uniknúť omnoho ťažšie, ako larvy vnútri stromu. Na jeho potenciálny príchod sú odborníci pripravení. „Ak zachytíme prvý nálet, vieme vyhľadať zdroj, ale aj to, odkiaľ sa chrobák k nám dostal a prijať opatrenia, “ hovorí Kunca. Problémom je, že na škodcu sú neúčinné chemické postreky, napadnuté stromy treba zlikvidovať, spáliť a okolie aj v nasledujúcich rokoch sledovať.