„Stretnutie sa uskutočnilo na základe iniciatívy niektorých predsedov, ale i nových členov regionálneho centra,“ informoval MY člen centra a predseda troch bytových spoločenstiev Miroslav Krajčov. „Problematika spoločenstiev vlastníkov bytov je totiž z roka na rok náročnejšia a komplikovanejšia, najmä v súvislosti s legislatívou, či už ide o daňovú problematiku, problematiku sociálnej poisťovne, vymáhania dlhov a tak isto aj možnosti komplexnej obnovy bytového domu. Nie každý predseda má možnosť dostať sa k potrebným informáciám, preto regionálne centrum uvažuje s opätovným pravidelným stretávaním sa predsedov spoločenstiev tak ako v minulosti.“
Stretávať by sa mali znovu každý prvý pondelok v mesiaci. „Členstvo v centre nie je drahá záležitosť, vychádza to zhruba 3 koruny na jeden byt mesačne,“ pokračuje Krajčov s tým, že to má svoje výhody. „Predseda spoločenstva dostáva poštou každé dva mesiace Informačné listy, kde sú v písomnej podobe zhrnuté všetky novinky, ktoré priamo súvisia s činnosťou vlastníkov bytov. Či už sú to novinky garančného fondu, úrazového poistenia, sú tam tiež informácie, ako fungujú regionálne centrá v iných mestách. Osobne si myslím, že tým predsedom, ktorí sa rozhodnú chodiť na stretnutia regionálneho centra, to určite pomôže skvalitniť prácu.“
Na obnovenom prvom stretnutí sa prítomní zaoberali okrem iného aj odpadovým hospodárstvom a novými stojiskami na kontajnery. „Navštívili nás aj obyvatelia IBV, ktorí prišli s prosbou, aby sme im pomohli riešiť systém odpadového hospodárstva u nich,“ informuje Krajčov. „Najväčšie problémy majú s odpadom zo záhradok, ktorý nemajú kde dávať. Tak isto nás upozornili na čierne skládky, ktoré vznikajú či už pri Lutilskom potoku alebo pod Šibeničným vrchom.“ Centrum „ibevečkarom“ prisľúbilo pomoc pri riešení ich problémov.
Počas stretnutia sa zaoberali aj novým spôsobom účtovania studenej vody. „Stredoslovenské vodárne začali od 1. júla vyúčtovávať studenú vodu mesačne a za každý vodomer osobitne,“ vysvetľuje Krajčov. „Doteraz to bolo štvrťročne, bola to jedna faktúra a na tej faktúre boli vodomery. Nová fakturácia jednak komplikuje život účtovníkom a na druhej strane zvyšuje bankové poplatky, pretože za každú operáciu sa musí platiť. Dohodli sme sa na určitých krokoch a spolu s vodárňami budeme hľadať vhodné riešenie. Buď formou zálohových platieb tak, ako to je za elektrickú energiu alebo nejakou inou formou, aby to nezaťažovalo spoločenstvá vlastníkov bytov.“ Hovorilo sa aj o dobrej úrovni obnovy domov v Žiari nad Hronom, ale aj o ďalších krokoch na zefektívnenie bývania. Jedným z nich by mohlo byť napríklad využitie solárnej energie na ohrev teplej úžitkovej vody. Členovia regionálneho centra sa opäť stretnú v prvý októbrový pondelok o 17. hodine v malej zasadačke metského úradu.