„Skutok sa mal stať 10. júla v nočnej dobe od 22. do 22.30 hodine. Traja mladí chlapci vo veku 16, 17 a 18 rokov z Levíc nastriekali nápis na stenu predajne Jednota v Leviciach, pričom boli prichytení hliadkou mestskej polície. Spis bol odstúpený z mestskej polície na odbor skráteného vyšetrovania. Policajti momentálne začali trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci. Po procesných úkonoch - výsluchoch svedkov a vyčíslení škody – sa rozhodne, či páchatelia budú obvinení alebo nie. Dospelému páchateľovi hrozí trest do jedného roka odňatia slobody a mladistvému sa trest spravidla kráti na polovicu,“ informoval Miloš Fábry, nitriansky policajný hovorca.
Nasprejované obrazce trápia aj obyvateľov Dopravnej, Vajanského, Štefánikovej ulice, ale sú aj na domoch v okolí gymnázia, dokonca až na strešných častiach. Problém grafity sa týka aj obyvateľov bytovky na Štefánikovej ulici v Leviciach, ktorá leží v tesnej blízkosti križovatky pri nadjazde. „Prvé nápisy so značkou dosa vznikli približne pred rokom, posledné sú asi dvojtýždňové,“ ukazuje na obrovské písmená nasprejované na fasáde dôverníčka bytového spoločenstva Martina Šuchalová. Jej slová dopĺňa ďalší z
24 vlastníkov bytov Juraj Precechtel: „Nápisy vznikli na dvakrát. Jeden večer nasprejovali čierny rám, na druhý večer ho prišli dosprejovať sivou farbou. Okolo jedenástej večer sme tu videli vysedávať mladíkov.“ Každému náhodnému okoloidúcemu je jasné, že nápisy dosa s rovnakým typom písma a farebným prevedením sú dielom jedného autora. Bytovku, v ktorej žije 24 rodín, zdobia štyri takéto „diela“, ďalšie dve sú na novšej fasáde susednej budovy veterinárnej správy. „Momentálne si šetríme na merače na radiátory, rozpadáva sa nám kanalizácia, takže nemáme peniaze na to, aby sme odstraňovali ešte aj nápisy,“ odpovedá na otázku, čo bude s grafitmi. Jedno je isté, obyvatelia bytovky spísali petíciu, ktorú 31. augusta odovzdali na mestskom úrade. Mesto v nej žiadajú o náhradu škody v prípade, že páchatelia budú dolapení.
K celej záležitosti sa vyjadruje aj zástupca primátora Igora Varga: „Mesto v minulosti umožnilo sprejovanie na plochy podobne ako vo Zvolene. Vyčlenené boli betónové plochy pri železničnej stanici, dosprejované sú však vagóny aj mesto. Je zrejmé, že legalizácia sprejovania nepomôže. Ľudia sa snažia, zatepľujú si domy, natierajú fasády. Zhodnocujú si svoje nehnuteľnosti, na druhej strane im ich snahu niekto grafitmi ničí. Svedčí to o nekultúrnosti týchto mladých ľudí.“ Podľa jeho slov nechcú mladých obmedzovať v rozvíjaní svojho talentu, ale ďalšie plochy na grafity už mesto vyčleňovať nebude. „Ak mladí chcú, grafity môžu robiť na sadrokartónových platniach, ktoré si zakúpia a z ktorých potom môžu pripraviť verejnú výstavu napríklad v mestskom parku,“ naznačuje možné riešenie zástupca primátora. „Poškodzovanie súkromného majetku a nerešpektovanie súkromného vlastníctva hraničí s anarchiou a nie umením,“ dodáva. Zároveň vyzýva, že ak majú ľudia pocit, že ich majetok bol grafitmi poškodený, môžu dať podnet na políciu a uplatniť si náhradu škody alebo nárokovať si odstránenie nápisov.
JANA NÉMETHOVÁ