l990 a trvala šesť rokov. Od l. januára minulého roka sa Hvezdáreň a planetárium Maximiliana Hella v Žiari nad Hronom stalo krajským zariadením. Jej organizačnými zložkami sú Hvezdáreň v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote.
Pri zrode planetária stála aj dlhoročná pracovníčka dovtedajšej hvezdárne a jeho súčasná odborná pracovníčka Melánia Príhodová, ktorá nám v rozhovore priblížila činnosť planetária.
- Čo je to vlastne planetárium?
- Na túto otázku sa dá odpovedať viacerými spôsobmi. Je to špecializovaná učebňa pre názorné vyučovanie astronómie, je to miesto pre astronomické rozprávky a diskusie, účinný prostriedok výchovy k vedecko – technickému pokroku, miesto, kde sa chodí za náročnou zábavou i za novými informáciami v oblasti astronómie i kozmonautiky. Miesto, kde sa nechodí len za vzdelaním, ale kde sa dá aj oddýchnuť, relaxovať a tým upevňovať svoje zdravie, či už pri relaxačných alebo hudobných programoch. Ak do oblasti kultúry zahŕňame aj potrebu vzdelávania, potom planetárium má v modernej dobe veľké opodstatnenie.
- Čo je najvýznamnejším prvkom žiarskeho planetária?
- Dominantou budovy je hviezdna sála s projekčným priestorom ZKP 2P, ktorý umožňuje premietať 5 800 hviezd do šiestej hviezdnej veľkosti. Horná projekčná hlava slúži na premietanie severnej oblohy, ktorú pozorujeme z nášho územia a dolná projekčná hlava slúži na premietanie južnej oblohy. Okrem hlavného prístroja a projektora slnečnej sústavy používame v našich programoch aj diaprojektory a najnovšie videoprojektor, aby sme mohli premietať súbežne aj doplňujúce obrazy.
- Čo všetko môže návštevník uvidieť?
- Každý, kto navštívil naše planetárium, určite získal pocit priestoru, len čo zhasnú svetlá a klenba o priemere l0 metrov sa zmení na oblohu plnú hviezd. Návštevník sa môže pozrieť či niekde neletí družica, meteor alebo kométa. Pravda, na umelej oblohe sa všetko deje zrýchleným tempom. Za pár sekúnd sa zmráka a už nám vychádza Mesiac, zjasňuje sa Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter so svojimi štyrmi najväčšími mesiacmi, Saturn – planéty prechádzajúce pomedzi súhvezdia. A opäť svitá a vychádza Slnko, ktorého zdanlivý pohyb po oblohe tiež možno znázorniť. Na rozdiel od skutočnosti sa tu obloha pohybuje podľa želania. V lete si môžeme urobiť prehliadku zimnej oblohy, v zime si môžeme urobiť prehliadku letnej oblohy. Potom si môžeme vyskúšať ďalšie možnosti planetária a môžeme si pozrieť, aký je pohľad na oblohu zo všetkých končín zemegule, zo severného pólu, z rovníka, a zacestovať si ďalej k našim protinožcom a pozrieť sa na oblohu, kde dominuje Južný kríž a nakoniec zastať na južnom póle, kde vysoko nad obzorom žiaria Magellanove mraky. Prostredníctvom Zoom projektorov je možné objekt na oblohe priblížiť alebo vzdialiť. Zaujímavý je aj prírodný úkaz, ktorý v skutočnosti vidíme len keď prší a svieti Slnko – dúha.
- Oslovuje činnosť planetária všetky vekové kategórie?
- Planetárium to nie je len prechádzka po oblohe spojená s naučným výkladom, ale aj program dopredu vypracovaný. Pre najmenších sú to programy: Šťastná hviezda, Preteky komét, Slnečný voz. Z oblasti kozmonautiky je to program Kozmický let. Pre školské exkurzie sú to programy: Orientácia na oblohe, Letná obloha, Zimná obloha, Jarná obloha, Nezapadajúce súhvezdia, Južná obloha, Alexov svet vesmírnych tajomstiev. Samozrejme, že je možné robiť i programy naživo: Slnečná sústava, striedanie sa ročných období, striedanie dňa a noci, striedanie mesačných fáz... Pre širokú verejnosť pripravujeme oddychové, hudobno – relaxačné programy: Pink Floyd, Yes, Prípad Salvador Dalí, Vangelis – hudobník bez obmedzení, Za dverami modrého sveta, Dotyky hrôzy, Frank Zappa, Zem zblízka a zďaleka, Klenoty kozmu a relaxačné programy aj naživo pod názvom Relaxy pod hviezdami.
- Zatiaľ sme hovorili len o hviezdnej sále. Čo je ešte súčasťou planetária?
- Planetárium to nie je len hviezdna sála – premietanie umelej hviezdnej oblohy, ale aj viacúčelová prednášková sála, v ktorej premietame videoprogramy a konajú sa v nej prednášky a besedy. Ďalej je to ufo sála, kde sa návštevníci oboznamujú s hviezdnou sférou, so súhvezdiami a s planétami prostredníctvom glóbusov, telúria... Súčasťou planetária je aj pozorovateľňa, v ktorej sa konajú odborné pozorovania.
A planetárium, to nie sú len programy vo hviezdnej sále, sprevádzanie exkurzií, ale okrem nich sú to rôzne súťaže, výstavy, semináre, astrodni, tematické popoludnia a večery, Dni M. Hella, meteorológie, kozmonautiky, Zeme, kreslá pre hosťa, filmové popoludnia a večery, tematické exkurzie, dni otvorených dverí, podujatia pre deti v rámci MDD, športové dni, letné školy – astrotýždne, návštevy letných táborov., stretnutia vedúcich astronomických krúžkov, meteorické expedície...
- Kedy a kde oslávite prvé okrúhle výročie tohto výchovno-kultúrneho stánku?
- Desiate výročie planetária si pripomenieme v dňoch 27. a 28. septembra v našich priestoroch. V programe osláv nebude chýbať zhodnotenie desaťročnej činnosti, kultúrny program, príhovory hostí, vydáme sa na expedíciu za polárny kruh na ostrov Vardo. V planetáriu sú pripravené programy Južná obloha a Za dverami modrého sveta, čaká nás recepcia pod hviezdami a oslavy ukončí celoslovenská porada riaditeľov a odborných pracovníkov hvezdární a planetárií.