Zhodne hovoria, že nie sú proti budovaniu urnového hájika v tejto časti, ale krematórium s rozptylovou lúčkou, ktoré tu majú byť situované, im nie sú po vôli. To, že za ich záhradami sa cintorín rokmi postupne zapĺňa novými hrobmi, berú ako samozrejmú vec. Mnohí tam bývajú od detstva, preto akosi rátali s tým, že raz sa starý cintorín zaplní a postupne sa bude pochovávať čoraz bližšie k záhradám ich rodinných domov. Zmierení však nie sú so skutočnosťou, že by tam malo stáť krematórium a rozptylová lúčka, z ktorých dym a popol bude vietor prinášať k ich obydliam.
„Pochybili sme v tom, že sme včas nepripomienkovali výstavbu krematória. Ale nestretla som obyvateľa z tejto časti mesta, ktorý by o tom vedel. Stále sa hovorilo len o urnovom hájiku. O výstavbe krematória sme sa dozvedeli pred dvomi týždňami a hneď sme začali zbierať podpisy,“ hovorí Renáta Dobrovolná, ktorá bola jednou z iniciátorov podpisovej akcie. Ako ďalej vysvetľuje, obyvateľom ide o ľudský prístup a pocity: „Deti sa budú hrať v záhradách a priamo za nimi bude stúpať dym z krematória. Preto apelujeme na etický zreteľ a veríme, že sa v tejto záležitosti bude dať ešte niečo spraviť.“
Vysvetlenie k celej záležitosti poskytla Eva Ürgeová, vedúca referátu výstavby, územného rozvoja a architektúry: „Mestský úrad v Leviciach obdržal začiatkom roka 2006 investičný zámer spoločnosti Beva Istota na výstavbu krematória na území mesta Levice. Mestské zastupiteľstvo 16. februára odporučilo vytypovať mestskému úradu vhodné lokality v súlade s územným plánom mesta, prípadne riešiť jeho zmenu. Po analýze investičného zámeru sme dospeli k záveru, že jediným vhodným miestom pre krematórium v súlade s platným územným plánom a dodržaním všetkých predpisov a noriem je územie mestského cintorína. Investor svoj zámer výstavby krematória na území cintorína predložil Obvodnému úradu životného prostredia v Leviciach na posúdenie, ktorý ho v rámci zisťovacieho konania rozoslal na zaujatie stanoviska rezortnému orgánu, dotknutým orgánom, povoľujúcemu orgánu a dotknutej obci. Zámer bol od 24. apríla po dobu troch týždňov predložený verejnosti, a to vo vývesných tabuliach mesta, v mestskom rozhlase a v infokanáli. Tým istým spôsobom bolo zverejnené rozhodnutie obvodného úradu životného prostredia v čase od 28. apríla do 20. mája. Spoločnosť Beva Istota podala 21. júna na mestský úrad žiadosť na posúdenie projektovej dokumentácie novostavby cintorína na území rozšírenia mestského cintorína. Mesto Levice vydalo k predloženému projektu 11. júla súhlasné stanovisko. Investor 14. júla podal návrh na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby „Novostavba krematória“, ktorý obsahoval všetky zákonom stanovené náležitosti a súhlasné stanoviská, vyjadrenia dotknutých orgánov. Dňom obdržania podania začal stavebný úrad územné konanie. Dňa 24. júla oznámil účastníkom konania a dotknutým orgánom jeho začatie konania a nariadil ústne pojednávanie, na ktorom sa zúčastnili aj obyvatelia Engelsovej a Vysokej ulice a vyjadrili svoj nesúhlas s výstavbou krematória na území cintorína. Svoj protest podložili len emocionálnymi argumentmi, nevedeli preukázať porušenie ich vlastníckych alebo iných práv v súvislosti s výstavbou krematória. V procese povoľovania stavby sa nepreukázal rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločenským záujmom.“
Napriek tomu, že pripravovaná stavba je podľa úradov v poriadku, obyvatelia uvedených ulíc sa s ňou nevedia stotožniť. „Keby sa to týkalo mňa, asi by mi to tiež vadilo,“ uviedol primátor mesta Štefan Mišák. Chápe ich stanovisko, aj preto chce osobne iniciovať stretnutie s obyvateľmi tejto časti mesta v najbližších dňoch a všetko si vysvetliť. Napríklad aj to, že v Nových Zámkoch majú krematórium vzdialené od najbližších činžiakov trinásť metrov, v Leviciach to bude 250 metrov. Napriek tomu si myslí, že na celej veci sa zrejme nič nezmení: „Keby obyvatelia včas vyjadrili svoje pripomienky, dalo by sa niečo robiť.“
JANA NÉMETHOVÁ