
l námestie.
„Dom slúži jeho obyvateľom už tridsaťsedem rokov,“ hovorí predseda spoločenstva vlastníkov bytov Miroslav Krajčov. „V posledných rokoch bol už v zlom technickom stave, pôsobil neesteticky a taktiež bol veľmi energeticky náročný, najmä na spotrebu tepla.“ Jeho obnova sa stávala z roka na rok naliehavejšou. Obyvatelia domu sa stretli na viacerých zhromaždeniach, kde riešili všetky možnosti. Jedni chceli len obnovu strechy, ďalší zas len výmenu okien. „Našťastie, bola tam aj určitá skupina, ktorá mi pomohla presadiť komplexnú obnovu domu,“ pokračuje Krajčov. „Táto cesta bola jednoznačne najlepšia, najefektívnejšia a najekonomickejšia. Vždy je lepšie, keď sa práce urobia naraz a naraz sa aj financujú.“ Po výbere projektanta a nájdení úverových zdrojov, v septembri minulého roka vybrali dodávateľa strechy a v októbri aj generálneho dodávateľa na všetky ostatné stavebné práce. Obnova domu sa začala v novembri výmenou okien v jednotlivých bytoch. Po zimnej prestávke pokračovala výmenou vchodových okien, dverí, odstránili sa systémové chyby na jednotlivých lódžiách, taktiež na nich položili novú mrazuvzdornú dlažbu. „Zároveň sa komplexne zateplil celý bytový dom, a to nielen zvonka, ale vchody boli zateplené aj zvnútra,“ vysvetľuje Krajčov. „Okrem toho sa v jednotlivých vchodoch vymenili podlahové PVC krytiny, nainštalovali sa nové poštové schránky, elektrické senzory na elektrickú energiu v spoločných priestoroch, ktoré sa zároveň aj vymaľovali, nainštalovali sa aj nové elektrické vrátniky na čidlá.“
Celá obnova mala za cieľ popri estetickom hľadisku dosiahnuť predovšetkým významný ekonomický efekt. „Projektant garantuje 63-percentné úspory na teple. To nám umožní, že celý úver, aj splátky úrokov budú financované z úspor na ústrednom kúrení. Od 1. októbra sme obyvateľom domu zmenili zálohové platby, ale tak, že celková suma zálohových platieb zostala na doterajšej úrovni. Zmenilo sa len prerozdelenie platieb medzi ústredným kúrením a fondom opráv,“ dodáva Krajčov.
Obnova celého domu vyšla na 28 miliónov korún. Tie získali prostredníctvom dlhodobého úveru v banke, ktorý budú splácať dve desaťročia. „Jediným negatívom je, že sme v tomto roku nezískali štátnu dotáciu z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Máme však prisľúbené, že by to mohlo vyjsť na rok a dotácia by mala predstavovať 2,3 milióna korún,“ nádeja sa predseda, ktorý sa už dnes zamýšľa nad ďalšími možnosťami úspor. „V budúcnosti bude potrebné vyriešiť aj spotrebu tepla na ohrev teplej úžitkovej vody. Ak nám vyjde dotácia, uvažujeme o alternatívnom ohreve teplej vody prostredníctvom slnečných kolektorov. V tomto dome je teplá voda dosť drahá. Príčinou je jej menšia spotreba, ľudia ňou šetria. Neuvedomujú si, že neodobraná voda v systéme cirkuluje a musí sa stále dokola ohrievať.“
Obnovou domu sa nezvýšil len komfort bývania, ale zároveň stúpla aj trhová hodnota 88 bytov nachádzajúcich sa v tomto dome. Potešiteľné je, že k obnove pristúpili v týchto dňoch aj obyvatelia zvyšných dvoch vchodov, patriacich pod správu bytového družstva. Od ostatných sa budú odlišovať len farbou fasády a lódžií.