, znova použi, recykluj,“ povedal nám projektový manažér múzea Michal Pálka.
Štiavničania aj tentokrát ukázali, že pod pavlačami starých domov je nevyčerpateľný zdroj toho, čo sa dá redukovať a recyklovať. Na útulnom nádvorí Kammerhofu sa sústredilo množstvo hodnotných i menej hodnotných vecí. Niektoré si označenie haraburda nezaslúžili a mnohé skončili v zbierkach starožitníkov, či ľudí, ktorí majú k starým veciam vzťah. Na bazáre ste si mohli kúpiť staré šijacie stroje singerky, postele zo začiatku 20. storočia, truhlice na šaty, kroje z okolia Štiavnice a Pukanca, či dokonca odolné ľanové čižmy do poľa. Kto prišiel skôr, aj skôr zomlel, lebo po všetkých hodnotnejších veciach sa rýchlo zaprášilo. Výťažok podujatia sa použije na environmentálny projekt Škola v múzeu.
Hoci recyklácia starých vecí je vo svete rozšírená, štiavnický projekt je predsa len osobitý už kvôli konečnému efektu. Múzeum využije peniaze z projektu na rôzne vzdelávacie programy pre deti.
Recyklácia má v rôznych krajinách sveta svoje osobité črty. Napríklad v Holandsku, či Nemecku beží systém znovuvyužitia vecí na darovacej báze. Nepotrebný nábytok sa vyloží pred dom a ktokoľvek si ho môže vziať. Až keď oň nie je záujem, skončí v kontajneri. V USA je zas dobre známy tzv. „garage sale“, voľne preložené ako garážový predaj. V skutočnosti však o predaj nejde, lebo veci sa ponúkajú zdarma, prípadne za symbolickú cenu.