lub do súťaže prihlásili. Doslova šok však futbalovej verejnosti pripravili zástupcovia Žitavanu Malá Lehota. V 8. kole, v nedeľu 24. septembra, ešte odohrali Lehoťania zápas s Kosorínom (2:6), no už v stredu bolo všetko inak. Zástupcovia TJ Žitavan oznámili riadiacemu orgánu, že zo súťaže odstupujú. Po 8. kole bola Malá Lehota so 6 bodmi na 11. mieste tabuľky. Podľa trénera a vedúceho družstva TJ Žitavan Rada Pacalaja je dôvod tohto kroku prozaický. „Za tím nemal kto hrať. Chalani sú rozbehaní takmer po celej Európe. Pracovné príležitosti v regióne nie sú, takže mladí ľudia odchádzajú. Na úvodné zápasy jesene sme sa ledva schádzali. Bolo to trápenie. Veľmi nás to mrzí, ale v takýchto podmienkach sa pokračovať nedalo.“ Tréner Lehoťanov nevýlučil, že tím sa o rok do súťaže prihlási. „Ak sa niečo zmení, je možné, že sa do najnižšej súťaže prihlásime. Musí byť však pokope káder.“ Mládež v Malej Lehote nerušia. Žiaci vedú skupinu B v malom futbale. „Žiaci ostávajú účastníkmi súťaže v malom futbale, na tom sa nič nemení,“ zakončil Pacalaj.
Rozhodnutie klubu z Malej Lehoty spôsobilo množstvo zmien v už aj tak dosť neprehľadnej tabuľke. Rovnaký počet zápasov tak budú mať družstvá iba dvakrát - po jeseni a na konci ročníka. Je na škodu, že takáto škvrna sa týka druhej najvyššej súťaže re- giónu. Pár družstiev tak bude podľa možností bojovať o postup a zvyšok sa bude „ťahať“. Boj o záchranu, ktorý býval niekedy aj v II. triede poriadnou drámou, tak príliš skoro nie je témou. V jednotlivých kolách sa bude hrať väčšinou päť zápasov, dve družstvá budú mávať voľno.
Príčin všetkého popísaného je mnoho. Nechceme sa nikoho zastávať, ani zahmlievať. Prvotným problémom futbalu v našom regióne je ekonomická situácia. Doba je taká, že sú oveľa dôležitejšie veci, ako futbal. Futbalisti sú ľudia ako všetci ostatní, majú svoje rodiny, problémy. Keď ide o živobytie, futbal ide bokom. Do futbalu v našom regióne peniaze netečú, miestami ledva kvapkajú. Obce zväčša pomáhajú kde sa dá, no aj tie majú oveľa dôležitejšie priority, ako futbal. Výsledkom potom je, že aj kedysi futbalové bašty regiónu odhlasujú svoje družstvá zo súťaží, úroveň futbalu ide dole a diváci z neho húfne odchádzajú. Otázkou je, kedy sa tento proces zastaví. Zastavenie pádu regionálneho futbalu na Slovensku je však behom na dlhé trate, počas ktorého bude potrebné urobiť aj niektoré legislatívne úpravy. Bez zdravého a ekonomicky stabilného regionálneho futbalu totiž ani celoštátny futbal nebude stúpať, ani sa približovať európskej špičke. Tá sa nám totiž zatiaľ iba vzďaľuje.