
a tvorivých detí,“ vysvetľuje podstatu projektu predseda združenia Ladislav Moško. „Vzhľadom k obmedzeným finančným možnostiam rodín však trávia deti väčšinu svojho voľného času na ulici, kde sú prakticky neustále vystavované súčasným negatívnym trendom spoločnosti, ako je fajčenie, alkohol, drogy. Cieľom nášho projektu je ukázať a dať mládeži iné alternatívy a vhodné programové formy voľnočasových aktivít.“ Ako ďalej hovorí, najdôležitejším cieľom projektu do budúcnosti však bude hravou a atraktívnou formou odpútať mládež od pouličného spôsobu života a prakticky ich nasmerovať do budúcnosti.
„Zamerali sme sa predovšetkým na deti vo veku od 12 do 16 rokov. Mladším by to ešte veľa nepovedalo,“ hovorí Ladislav Moško na základe dlhodobých skúseností z práce s deťmi. Projekt chcú realizovať formou týždenného pobytu na chate Daniela v Repišti počas jesenných a jarných školských prázdnin. „Mladí ľudia budú rozdelení do tvorivo-výchovných skupín, takzvaných osád. Každú skupinu budú viesť dvaja výchovní pracovníci - špeciálny pedagóg a študent pedagogickej fakulty. Nebude chýbať skúsený psychológ.“
Prví mladí ľudia by sa na chate mali stretnúť už počas jesenných prázdnin. Čaká ich bohatý program, rozdelený do troch blokov. Prvý blok zahŕňa dopoludňajšie aktivity, v ktorých dominuje hra Element City. „Budú to výpravy za poznaním, vzdelaním, umením a zážitkami,“ prezrádza Moško. „Nebudú chýbať hry zamerané na rôzne pohybové a súťažné aktivity a formy, ako napríklad stopovacie hry, spoznávanie prírody so zemepisno-prírodovedeckými prvkami, rozvíjanie rozumových schopností, či získavanie poznatkov z histórie a súčasnosti sveta.“ V popoludňajšom programe sa realizátori projektu zamerajú predovšetkým na kreativitu a rozvoj osobnosti mladých účastníkov formou výtvarnej dielne, tanečného štúdia, poradne, štúdia nápadov, športu a malej turistiky. Jeho súčasťou bude aj aktívny relax v termálnych bazénoch, športovanie a výlety do okolia. Nuž a večerný program bude vyhradený pre diskusné komunity, praktické cvičenia a zábavné programy.
„Absolvovaním týždenného pobytu naša práca s mládežou nekončí,“ zdôrazňuje Ladislav Moško. „S mladými ľuďmi chceme zostať naďalej v kontakte, budeme ich oslovovať aj pre naše ďalšie aktivity. Ak sa nám z nich podarí „vypiplať“ schopných, bystrých ľudí, nie je problém zobrať ich za inštruktorov, za praktikantov, pomocníkov, časom ich zamestnať, prípadne ich nakontaktovať na firmy, školy. Máme obrovskú databázu ľudí, ktorí s nami spolupracujú a skutočne vieme talentovanej mládeži z ekonomicky znevýhodneného prostredia pomôcť uplatniť sa v ďalšom živote.“