ania technológie kyanidového lúhovania. Kremničania podľa vzoru Českej republiky požadovali jeho úplné zakázanie predovšetkým v súvislosti s možnou ťažbou zlata pri meste.
Návrh novely však ráta s udelením výnimiek, s čím mesto nesúhlasí. „O výnimke by malo rozhodovať ministerstvo životného prostredia na základe žiadosti podľa stanovených právnych noriem. Umožnenie udeľovať výnimku je potvrdením súčasného stavu a nerieši problém, s ktorým sa v meste stretávame,“ konštatuje primátor mesta Miroslav Nárožný. Kremnica naďalej trvá na zákaze kyanidového lúhovania bez výnimiek. Mesto chce preto požiadať o riešenie problému predsedu vlády, predsedov poslaneckých klubov v parlamente a obrátilo sa opätovne aj na ministrov hospodárstva a životného prostredia. „Znenie návrhu novely len potvrdzuje naše obavy, že kanadská spoločnosť to má na rozhodujúcich ministerstvách všetko vybavené a nič im nebude stáť v ceste ťažiť zlato, devastovať krajinu a desať rokov nám znepríjemňovať život,“ myslí si primátor.
Zlato chce necelý kilometer od mesta ťažiť kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation v povrchovej bani, s čím mesto a väčšina obyvateľov nesúhlasí. Protestujúci Kremničania sú združení v občianskom združení Kremnica nad zlato, ktoré je rozhodnuté ťažbe zabrániť. Odpor voči ťažbe zlata bude zrejme aj ústrednou témou blížiacich sa komunálnych volieb, keďže všetci štyria kandidáti na primátora sú rozhodnutí proti ťažbe bojovať.
Znenie sporného bodu v návrhu novely banského zákona:
Pri otvárke, príprave dobývania, úprave nerastov a likvidácii banských diel je zakázané použitie technológie kyanidového lúhovania. Pri úprave nerastov, z ktorých sa dajú priemyselne vyrábať kovy, zákaz podľa prvej vety platí v prípade, ak použitá technológia nie je v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja, podmienkami ustanovenými osobitným predpisom a najlepšími dostupnými technológiami upravenými v osobitnom predpise. O výnimke rozhodne ministerstvo životného prostredia na základe žiadosti.