u, dvere, starý nábytok, koberce a pod a zbaviť sa tak nepotrebných vecí. Napriek tomu, že mestský úrad zverejnil oznam, že do kontajnerov nemajú vyhadzovať biologický a nebezpečný odpad, mnohí ho nerešpektovali. Nedalo nám ani veľa námahy a pred druhou základnou školou sme v kontajneri okrem školských lavíc, toalety, paplónov, zhrdzaveného pletiva a iných harabúrd, našli aj konáre zo stromov. Keďže od začiatku tohto roku mestá musia separovať aj bioodpad, pracovníci Technických služieb budú musieť smeti triediť. Ako nám povedal hovorca mesta Martin Baláž, pre tých, ktorí nariadenie rešpektovali, mesto zabezpečí odvoz konárov, trávy, lístia a ďalšieho zeleného odpadu v zmysle zákona, dvakrát v roku. „Obyvatelia v prípade potreby môžu tento odpad umiestňovať na zberný dvor technických služieb alebo si za symbolický poplatok objednať vozidlo, ktoré nebezpečný alebo bioodpad odvezie na skládku, kde má mesto zriadenú aj kompostáreň,“ pridal ďalšie riešenie. Do uzávierky našich novín sa nám nepodarilo zistiť, koľko kontajnerov, resp. ton odpadu sa vyzbieralo, teda ako sa obyvatelia Žiaru nad Hronom zapojili do jesennej upratovacej akcie.
Okrem aktivity mesta Žiar nad Hronom vypísalo na tento týždeň akciu - Nespaľujte odpady doma - aj Občianske združenie Priatelia Zeme. V posledných jesenných dňoch totiž záhradkári, ale aj ľudia v mestách upratujú svoje políčka a priestranstvá okolo domov a suché konáre, trávu či zvyšky po úrode menej zodpovednejší jednoducho spália. Pritom si neuvedomujú, že porušujú viaceré zákony. V súčasnosti spaľovanie tzv. zeleného odpadu zakazuje napríklad Zákon o odpadoch, podľa ktorého je od začiatku roku 2006 zakázané zneškodňovať všetok „zelený“ odpad zo záhrad, parkov, cintorínov a iných verejných priestranstiev a musí sa zhodnocovať napríklad kompostovaním. Rovnako Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a nesmú sa vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Podľa Občianskeho zákonníka nesmie občan nad prípustnú mieru obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi a parami. Ak teda niekto spaľuje odpad, či už zo záhrady alebo domu, dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí mu pokuta do výšky 5 000 korún.
Združenie zvlášť upozorňuje na zákaz spaľovania plastov, ktoré tiež patria do zberných nádob a nie do ohňa. Veď spálením kila PVC sa môže vyprodukovať také množstvo dioxínov, ktoré by postačilo na vyvolanie rakoviny u 50-tisíc laboratórnych zvierat.