zlata, dáva túto baňu ako príklad ďalšej možnosti rozvoja cestovného ruchu. Atrakcie v Erzbergu navštívi ročne 100 tisíc návštevníkov a kanadská spoločnosť je presvedčená, že podobným spôsobom by sa dali turisti prilákať aj do Kremnice. Členovia občianskeho združenia Kremnica nad zlato, ktorí od začiatku proti ťažbe zlata pri Kremnici bojujú, sú jednoznačne proti tomuto druhu turistiky. „Kanadská spoločnosť robí prehliadku bane, ale do blízkeho mestečka Eisenerz, ktoré je ťažbou výrazne postihnuté, už turistov neberie,“ povedala nám Zuzana Balážová z občianskeho združenia Kremnica nad zlato. Aj preto sa išli členovia združenia do mesta Eisenerz pozrieť sami. Teraz tvrdia – je to vyľudnené a smutné mesto, najproblematickejšie v celom Rakúsku.
Pre Kremnicu skôr odstrašujúci príklad ako vzor.
„Stretli sme sa s prednostom eisenerzského mestského úradu, ktorý nám o všetkých problémoch mesta porozprával. Eisenerz sa vôbec nepodobá alpsky čistým rakúskym mestám. V súčasnosti je tu voľných 600 – 800 bytov, o kúpu ktorých nie je záujem,“ dodala Balážová.
Štyridsať percent obyvateľov mesta má viac ako 60 rokov, ich počet neustále klesá. Kým v roku 1951 ich tu žilo 12 tisíc, dnes má mesto 5660 obyvateľov. Prognózy do ďalších rokov tiež nie sú dobré. Do roku 2021 sa ráta s poklesom na štyritisíc obyvateľov. Systematický pokles spôsobila väzba pracovnej sily na jediný zdroj zamestnania, ale aj to, že veľa ľudí sa odsťahovalo do čistejších oblastí Rakúska.
Samotná baňa síce má celkom slušnú návštevnosť, no ide zväčša iba o jednodňovú turistiku. Hostia sa po návšteve bane radšej veľmi rýchlo presunú do čistých alpských dolín. Kremnica nemá záujem lákať hostí na tento druh turistiky. Podľa združenia má stredoveké mesto dostatok zaujímavostí, aby svoju históriu propagovalo ekologickým spôsobom. K zámeru na ťažbu zlata sa nedávno zamietavo postavili aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja.