Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Vibrácie predkov v päťstoročnom dome

Umelecký fotograf Rastislav Mišík síce žije a pracuje v Bratislave, no jeho srdcovou záležitosťou je Banská Štiavnica a blízke Štiavnické Bane. V malej historickej obci zdedil po starých rodičoch dom, ktorý má za sebou pohnutú históriu.


Tu sa mu najlepšie tvorí a nádherné prírodné scenérie, ako aj historické zákutia Štiavnice, sú pre neho nevyčerpateľnou inšpiráciou. Aj preto niesla jeho posledná autorská výstava názov Banská Štiavnica - Schemnitz. Predstavil sa s ňou v štiavnickom Art Caffe, ako aj v Slovenskom kultúrnom inštitúte vo Viedni. Podieľa sa aj na organizovaní štiavnického plenéra mladých výtvarníkov z rôznych krajín. Mnohé výtvarné práce z jednotlivých ročníkov plenéra sú súčasťou starého domu, ktorý má históriu dlhšiu ako pol tisícročia.
„K tomuto domu mám zvláštny vzťah, pripomína mi mojich predkov a detstvo. Keby to tak nebolo, možno by som uvažoval o predaji. Je totiž mimoriadne náročné udržať takýto starý dom v dobrom stave. Stále na ňom treba niečo hasiť, hoci môj starý otec na ňom robil v 80. rokoch minulého storočia komplexnú rekonštrukciu,” hovorí Rastislav Mišík.
Rozľahlý dvojpodlažný dom patrí k najstarším stavbám Štiavnických Baní. Pôvodne v ňom sídlila továreň na výrobu pušného prachu, asi pred dvesto rokmi sa začal používať na bývanie. Dom leží trochu bokom od dediny a tak sa niektorí ľudia báli po zotmení okolo neho prechádzať. Mal dokonca povesť strašidelného domu, hoci Rastislav Mišík nikdy neprišiel na príčinu týchto obáv. „Bolo to asi dané odľahlosťou a veľkosťou domu. Aj ja som mal v čase dospievania problém sa s tým vyrovnať. V noci som sa strhával na každé buchnutie a zaškrípanie podlahy,” dodáva. Dnes tvrdí, že v dome určite nič záhadné nie je a spí sa mu tu nadmieru dobre. Naopak, starý dom podľa neho vyžaruje pozitívnu energiu jeho predkov. Ich portréty zdobia viaceré miestnosti domu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dom s tajnou izbou
Jednou zo zaujímavostí je tajná miestnosť, ktorá sa ukrýva medzi hrubými stenami. Za vojny tu rodina ukrývala Židov. Miestnosť je maličká, stiesnená, no dávala nádej v najhorších chvíľach. Rastislav Mišík ju chce zachovať naďalej. “Je súčasťou histórie domu, ako mnoho iných vecí,” tvrdí. Tých sa zbavuje nerád. Na starom fonografe si ešte púšťa platne Gejzu Dusíka, v murovanej peci dodnes pečú chlieb. „Mysleli sme si, že už nebude fungovať, ale prekvapila ma. Jeden zo susedov je pekár, preto som ho oslovil, či by neskúsil chlieb napiecť. Mal vynikajúcu chuť,” hovorí fotograf. Tá sa vraj nedá s dnešným chlebom z elektrických pecí vôbec porovnať.

V miestnostiach peklo,
na chodbách chladnička
Už dlhú dobu premýšľa Rastislav Mišík nad rekonštrukciou domu. Pôjde však o nákladnú záležitosť, ktorú bude musieť uskutočňovať postupne. Stavba je kultúrnou pamiatkou, takže bude nevyhnutné dodržiavať pokyny pamiatkárov. „Nad zateplením zvonka sme ani neuvažovali, lebo tento krok by mohol pamiatkový objekt znehodnotiť. Premýšľame však nad textilnou omietkou, ktorá sa dá aplikovať v interiéri a spĺňa aj požiadavky pamiatkárov,” hovorí Mišík. Priečky medzi múrmi miestností sú hrubé aj meter a pol a ak sa v miestnostiach kúri, dokážu do seba akumulovať teplo a udržať ho. Horšie je to v miestnostiach, kde sa nekúri. V izbách sú výkonné keramické kachle, ktoré hrejú výborne, na chodbách však dokáže byť v chladných mesiacoch poriadna zima. Kde sa kúri, vie byť doslova peklo, zatiaľ čo iné miestnosti pripomínajú chladničku. Začiatkom 20. storočia našťastie znížili stropy v niektorých izbách, takže sú teraz teplejšie. Napriek tomu uvažuje rodina nad centrálnym krbom, ktorý by dokázal udržať príjemné teplo v celom veľkom objekte. Okolo domu v súčasnosti vyrastá mohutný plot, ktorý má byť nielen bezpečnostnou poistkou v čase neprítomnosti majiteľov, ale má zabezpečiť aj intimitu prostredia. Je kópiou oplotenia pred bratislavským Grassalkovichovým palácom. Mišík dopĺňa, že dom si žije svojím vnútorným životom a rodina to necháva na prírodu. Svoje úkryty tu majú netopiere, kuny a mačky, ktoré z domu nikdy nikto nevyháňal.

SkryťVypnúť reklamu

S banským tajchom a štrúdľovkami v záhrade
Rovnako zaujímavá ako dom je aj záhrada a malý lesík, ktoré k nemu patria. Zrejme iba málo ľudí na Slovensku sa môže pochváliť tým, že v jeho záhrade stojí naozajstný banský tajch. Aj tomuto unikátnemu vodohospodárskemu systému môže byť Štiavnica vďačná, že sa v roku 1993 ocitla na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tajchu v záhrade Mišíkovcov sa zvykne hovoriť aj malý tajch, alebo tajšok. Po zime sa v ňom sústredí asi meter vody, no teraz je prázdny. Rastislav Mišík si dal urobiť štúdiu, ako dostať do tajchu opäť vodu, ktorá by mala navyše samočistiace vlastnosti. „Môj otec sa v lete v tomto tajchu kúpal, v zime sa na ňom korčuľovali. Niečo podobné by som chcel dosiahnuť aj teraz. Umožnil by to systém čerpadiel a prívodných jarkov, pričom spodnú vodu by bolo možné filtrovať,” dodáva.
Štiavnické tajchy sú aj vo svetovom meradle čímsi osobitým. O budovaní umelých vodných nádrží sa začalo uvažovať na prelome 15. a 16. storočia, no k ich najväčšiemu rozmachu prišlo v prvej polovici 18. storočia. Spájajú sa predovšetkým s menami Mateja Kornela Hella a Samuela Mikovínyho. Pôvodný systém tvorilo okolo 60 nádrží, do dnešného dňa z nich zostala iba časť. Vytvorenie ojedinelého systému pre bane si vyžiadal nedostatok prírodných vodných zdrojov. Systém tajchov bol založený na zachytávaní dažďovej vody a snehu, ktoré boli cez zberné jarky akumulované do tajchov. „Štúdia ukázala, že podobne by mohol náš tajch pracovať aj dnes.”
Tajch však nie to jediné, čo má Rastislav Mišík na svojej záhrade rád. Je to aj stará odroda jablone, takzvaná štrúdľovka, ktorá už dnes rastie na Slovensku výnimočne. Jablká z nej však chutia v štrúdľach vynikajúco. Jabloň tu má napriek veku svoje miesto, rovnako ako lesík, v ktorom sa dajú zbierať pár metrov od domu dubáky.

SkryťVypnúť reklamu

Raj výtvarníkov
V prvých ročníkoch výtvarných plenérov slúžil dom ako stála základňa výtvarníkov z mnohých krajín. Zanechali tu po sebe mnoho obrazov, takže niektoré miestnosti pôsobia ako malá galéria. „Môj priateľ Miro Čársky napríklad istý čas obýval spodnú časť domu a tu tvoril. Mal k tomuto domu, ale aj okoliu zvláštny vzťah, podobne ako ďalší mladí výtvarníci. A ja som zas mal z toho dobrý pocit,” dodáva Rastislav Mišík. V blízkom období uvažuje aj nad zriadením malej vínnej pivnice v neďalekom kopci za domom. Zatiaľ mu ju nahrádza iba kovaná polička, kam vína kvalitných značiek ukladá.
Predmetov, ktoré akokoľvek súvisia s ich rodinou, sa zbavuje nerád. Jeho starý otec bol starožitníkom v čase, keď si ľudia mnohé staré veci ešte nevedeli vážiť. Po roku 1989 nastal boom starožitností a dom, v tom čase opustený, sa opakovane stal terčom zlodejov, ktorí brali, čo im prišlo pod ruku. Dnes našťastie dokážu Mišíkovci dom proti krádežiam zabezpečiť. Všetky staré veci tu majú svoje miesto a nestratia ho ani po tom, čo dom prejde rekonštrukciou.

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 269
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 336
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 524
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 176
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 865
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 950
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 410
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 3 985

Blogy SME

  1. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
  3. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
  4. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
  5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 2)?
  6. Otilia Horrocks: Milka, v BBC asi nikdy nepočuli o nejakom moratóriu
  7. Veronika Modlová: Keď sa žena stratí..
  8. Miroslav Pollák: Fašista, komunista a demokrat pri nedeľňajšom stole
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 79 681
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 369
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 007
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 123
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 621
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 857
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 175
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 889
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 24 h
Veža kostola prechádza obnovou.

Kostol je dominantou obce.


TASR 28. sep
Kozelník.

Na výstavbe objektu sa podieľali aj obyvatelia.


TASR 28. sep
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
  2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
  3. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
  4. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
  5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 2)?
  6. Otilia Horrocks: Milka, v BBC asi nikdy nepočuli o nejakom moratóriu
  7. Veronika Modlová: Keď sa žena stratí..
  8. Miroslav Pollák: Fašista, komunista a demokrat pri nedeľňajšom stole
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 79 681
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 369
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 007
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 123
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 621
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 857
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 175
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 889
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu